Vlak Lustig přiveze i Kateřinu Horovitzovou

Praha - Na nádraží Praha-Bubny 13. července 2012 začne dvouměsíční pouť vlakové soupravy, jež si z mnoha důvodů zaslouží přízvisko „nezvyklá“. Nezvyklá svými pasažéry, trasou, posláním i okolnostmi vzniku. Jako vrchol třináctého ročníku festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran jej organizátoři vypraví upravený na divadlo, výstavní prostor a kinosál do všech krajských nádraží v České republice, aby poté svou cestu symbolicky zakončil na trase Wannsee – Praha – Krakov – Osvětim.

V jednotlivých zastávkách bude k vidění přímo ve vagonech divadelní zpracování velmi sugestivní novely Arnošta Lustiga „Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou“, a to v nastudování Divadla pod Palmovkou v režii Petra Kracika. Doprovodný program, který je realizován rovněž přímo ve vlaku, tvoří projekce filmů a výstava Vojenského historického ústavu.

„Rozhodli jsem se realizovat Lustigovo dílo v dramatizaci. A volba padla na Kateřinu Horovitzovou jako na dílo, které je možná divákům České televize známé z filmové adaptace pana režiséra Antonína Moskalyka a které je na malé ploše velmi nabité dramatickými situacemi a pro divadlo ideální,“ uvedl Pavel Chalupa, ředitel festivalu Devět bran.

Představení se odehrává ve vlaku jakožto symbolu všech genocid dvacátého století. „Původně jsem chtěl, aby se to odehrávalo ve vagonu na jevišti, ale Pavel Chalupa mě přesvědčil, abychom hráli v plenéru,“ říká k tomu režisér Petr Kracík.

Video Rozhovor s Pavlem Chalupou a Petrem Kracíkem
video

Rozhovor s Pavlem Chalupou a Petrem Kracíkem

Rozhovor s Pavlem Chalupou a Petrem Kracíkem

Vlak Lustig

Události, komentáře o vlaku Lustig

„Letos si připomínáme 70. výročí konference ve Wannsee, na které bylo přijato tzv. konečné řešení židovské otázky, poté následovaly transporty do vyhlazovacích táborů a tragická smrt šesti milionů židů. Na tragédii holocaustu nesmíme nikdy zapomenout, musíme novým generacím, které mají od 2. světové války velký odstup, připomínat, co se v minulosti dělo za hrůzy a varovat je tím před lhostejností, netolerancí a arogancí moci,“ říká Pavel Chalupa. 

Fascinující příběh skupinky bohatých židů a hlavní hrdinky Kateřiny, kterým je slíbena možnost vykoupení se z koncentračního tábora a záchrana života v podobě cesty do Ameriky, ožije v tomto autentickém prostředí pod vedením režiséra Petra Kracika. V hlavní roli Kateřiny Horovitzové se představí alternující mladé herečky Anna Stropnická a Denisa Pfauserová.

Vlak Lustig, divadelní scéna v dobytčáku
Zdroj: Festival Devět bran

Vlak Lustig se poprvé předvede svým divákům 13. července, kdy představení i doprovodný program budou moci shlédnout diváci ve stanici Praha-Bubny. Toto nádraží nebylo vybráno náhodou, právě odtud totiž za druhé světové války vyjížděly vlaky transportující české židy do Terezína, odkud byly následně vypravovány transporty do vyhlazovacích táborů – táborů smrti.

14. července bude divadelní vlak čekat na své diváky na nádraží v Ostravě, další den v Olomouci, poté ve Zlíně, Brně, Jihlavě, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Plzni, Českých Budějovicích a Kolíně. Slavnostní zakončení české části projektu Vlak Lustig se uskuteční 27. července v Praze-Bubnech.

V srpnu se potom odehraje řada představení symbolicky na trase Wannsee - Praha - Krakov a Osvětim. V každé ze stanic bude vždy od 12:00 do 18:00 hodin otevřena výstava Vojenského historického ústavu s názvem: „Operace: Důvěrné Izrael“ a projekce filmů s tématikou holocaustu. Divadelní představení začíná vždy ve 21:00 hodin, vstupenky budou vydávány od 20:30 hodin přímo u vlaku.

Vlak Lustig bude sestaven ze čtyř vagonů s parní a dieselovou lokomotivou. Dva vagony budou nákladní, podobné těm, ve kterých se převáželi v transportech do koncentračních táborů lidé, tzv. dobytčáky. V těchto vagonech budou převáženy dekorace, technika, hlediště, zároveň budou využity jako galerijní prostor pro instalaci výstavy Vojenského historického ústavu. Nejdůležitějším článkem vlaku bude divadelní vůz, speciálně upravený jako jeviště tragického příběhu Kateřiny Horovitzové a dalších pasažérů – obětí a jejich katů. Další bude osobní vůz, tzv. Rybák, ve kterém bude cestovat divadelní tým včetně herců, techniky a produkce.