I Bez kalhot můžeš zůstat v sedle

Jak se dnes máte, dámy? Přivítejte rozhoupané bimbasy frajerů z Tampy! Každý z nich je tu pro vás, každý dolar, který jim na pódiu nasoukáte pod šňůrky tanga, je jejich. Dívejte se dobře, protože oni registrují vaše oči, mají rádi vaše pohledy a šustivé jednodolarovky ve slabinách, a svlékají se proto, aby naplnili vaše nejodvážnější fantazie. A v jejich čele přichází On – nabušená hvězda, jejíž břišní svaly vypadají jako zkamenělé vlnobití, v každém ohledu velký a jedinečný Magic Mike, ozdoba našeho pánského striptýzového klubu Xquisite, ztělesňující vše, po čem jste kdy toužily, ale bály jste se si to jen představit. Tak na ně jdi Miku a udělej jim to tak, jak to umíš, tak, jak to mají rády…

Má spoustu životních plánů a dokáže se otáčet. Přes den pokládá střechy, myje auta a maluje návrhy nábytku, který chce jednou, až dosáhne na slušný úvěr, vyrábět na zakázku. A v noci na něj nadržené holky stojí frontu před striptýzovým podnikem veterána z branže Dallase. Má cenu toho, co jim vytáhne na pódiu z peněženek, je ve formě, ale je mu už třicet a ví, že nemládne. Holky, chlast, drogy a třináct naspořených táců (to je spousta zpocených rukou, co mu líply doláč do rozkroku), od toho se neodchází snadno a on ví, že nemůže kousat do téhle ruky, která ho živí. A tak to znovu rozpumpuje a dostává je do nočního transu, i když by jednou rád patřil mezi ty, kteří dokáží takhle intenzivně žít i ve dne.

Nechce dělat do čtyřiceti striptéra a skončit jako Dallas. Chce něco mít a někým být! Ale hlavně potřebuje někoho, kvůli komu by do toho šel, kdo by ho přinutil, aby s touhle fuškou dokázal seknout. A zdá se, že se někdo takový právě objevil.

Grupáč, sóla a hic židle

Standardní program striptýzového borce, jehož jedinou rekvizitou je nakonec jen kravata kolem krku. Koloběh marnosti, který může být nějaký čas snem rozjetého heterosexuála v nejlepších létech. Obdivné orgastické pištění vybuzených holek, pravidelné dohry v bejváku na pláži a společné cucání extáze, zaručující rychlé sjetí do blaženosti. Nějaký čas si tohle můžete užívat, ale trvale se takhle žít nedá.

Bez kalhot
Bez kalhot

Možná by na to ještě nějaký čas nepřišel, kdyby se neseznámil s devatenáctiletým sympatickým naivou Adamem, kterého jako náhradníka za číslo, které vypadlo, brutálně hodil do branže hned při jeho první návštěvě klubu. Adamova neobratná svlíkačka (při které přišel za symptomatických zvuků Madonniny Like a Virgin o své striptérské panictví), kulminující zmuchlanými trenýrkami, dostala holky na lopatky a zkušený borec Dallas zavětřil mladé maso, o které bude zájem. Jeho blesková instruktáž, jak se stát snadno a rychle striptérem, patří k úsměvným vrcholům tohoto Soderberghova odvázaného opusu a učenlivý Adam ji rychle pochopil (ostatně dvakrát zatočit pánví a na třetí ho vystrčit, to není pro někoho, kdo se už dostal i na vysokou, zas taková věda).

Jenomže Adam má sestru Brooke, která ve chvíli, kdy zjistila, že si holí nohy, začala pochybovat o jeho sexuální orientaci. A když se posléze dozvěděla, že je to kvůli jeho novému džobu, moc se jí to nelíbilo, což logicky vztáhla i na Mika, který Adama do něj dostal a jehož zaujalo, že mu nedala (jak byl zvyklý) na prvním setkání. Adaptabilní Adam se v branži rychle zabydlel, čemuž se vzhledem k trojčlence ženský, prachy, zábava nemůže nikdo divit. Kdysi byl nula a teď si to užívá, protože najednou dostal víc, než kdy od života čekal. A zatímco ošoupaný Dallas zkouší svůj revival, jeho šampion Mike balí svá propocená tanga a odchází oznámit (už nějaký čas na to čekající) Brooke své zásadní rozhodnutí. Kdo napoprvé neuhádne jaké, měl by se vrátit do Pomony.

Já nejsem Magic Mike…

… když s tebou mluvím aneb láska je mocná čarodějka, která i striptéra dostane do papučí s bambulí. V tomto hravém stylu natočil Steven Soderbergh (za nějakých sedm milionů dolarů, které byly zárukou vzápětí inkasovaného více než desetinásobku) svůj nový film, který vychází hodně vstříc natěšenému divákovi. Nikoli ovšem takovému, který očekává explicitní ilustraci k tématu – jinými slovy: kloudně obnažený penis v téhle strip show neuvidíš. Od Soderbergha se ostatně nedá čekat, že by i v takto založené látce vsadil na lascivitu a vědomě překročil hranice uměřenosti a dobrého vkusu. Zdá se ale, jakoby svět prefabrikované erotiky čas od času přitahoval i renomované režiséry. Miloš Forman tu nalezl svého Larryho Flynta, Verhoeven snaživé Showgirls, Paul Thomas Anderson Hříšné noci – a oscarový laureát Steven Soderbergh (Traffic – nadvláda gangů) odvázané kluky Bez kalhot.

  • Bez kalhot
    Bez kalhot zdroj: HCE
  • Bez kalhot
    Bez kalhot zdroj: HCE

Tuhle prázdninovou seanci pro dámy (a další příznivce), založenou na jednoduchém, snadno předpověditelném a přehledně natočeném příběhu, natočil rukou lehkou a jistou, což v jeho případě nikoho nepřekvapuje. To, co je jistým překvapením, je fakt, že jakkoli je to čistě a profesionálně odvyprávěná nekomplikovaná story, přece jen bychom v souvislosti s tímto tvůrcem měli tendenci očekávat i o něco víc. Třeba větší autenticitu, jakou měl jeho ranný hit Sex, lži a video, silnější dramatickou linku, která tak burácela v Trafficu, přesah, jež přinesla Erin Brockovich, či alespoň hravější nadhled a vtip Dannyho parťáků.

Možná, že se na tomto „redukovaném“ konceptu dohodl s ústředním protagonistou Channingem Tatumem, který vlastně díky tomu, že v téhle branži několik měsíců fakticky působil, celý projekt inspiroval, do značné míry vymyslel, podílel se i na jeho „soderberghovsky“ úsporné produkci a učinil z něj něco jako svoji přiznanou (pseudo)autobiografii, byť jeho alter egem není Mike (kterého hraje), ale nezkušený Adam, který se na pódiu teprve otrkává.

Dneska si vrznem, zítra zapaříme a pozítří se sjedem…

… případně zapomeneme na dobré vychování a vezmeme to všechno najednou. Proč k tomu ještě něco komplikovaně dodávat. Kdo tomuhle nerozumí, ať si čte Káju Maříka. Zdá se, že s tímhle konceptem neměl flexibilní a všestranný filmař Steven Soderbergh, který se i tentokrát hladce přesouval z režijního křesla za kameru a k střihačskému pultu, zvláštní problém. Tenhle koncept mohl natočit jako jeden lineární mejdan, což se mu evidentně zdálo málo (byť to na to zkraje vypadá), nebo jít pod povrch, do dramatického problému, na který tu bylo tak trochu zaděláno (což se mu zřejmě moc nechtělo). A tak zůstal rozkročený někde uprostřed. Ale i spíše jen tak obyčejně rozkročený Soderbergh dokáže být výmluvný a oslovující (takže se říká, že se už někde tiše maká na dvojce).

Bez kalhot
Bez kalhot

Již zmiňovaný Channing Tatum (tu na rozdíl od Milého Johna) skutečně hraje a dává snímku drajv, který možná pramení z toho, že se na stripovém pódiu cítí jako doma (i když touhle profesí nezasažený Matthew McConaughey za ním ve svém vitálním revivalu nezůstává o mnoho pozadu). Ostatní chlapci z týmu se, kromě sympaťáka na scestí Alexe Pettyfera, nijak zvlášt neprojevují a v ženských partech prodává neokoukaná Cody Hornová docela přesvědčivě svoji nepřístupnost. A všichni si to ohromně užívají a všem dohromady to proklatě sluší, což vás vede k úvaze, zdali byste neměli znovu začít chodit pravidelně do fitka. Tak si to užívejte s nimi, protože o mnoho hlubší úvahy po vás tenhle film Bez kalhot (český distributor se s titulkem nemazlil) nevyžaduje. Je to jednoduché, zábavné a nenáročně oddychové. Nevím proč, ale nepřipadá mi to zas až tak málo.

BEZ KALHOT / MAGIC MIKE. USA 2012, 110 min., české titulky, od 12 let, 2D. Režie: Steven Soderbergh. Scénář: Reid Carolin. Kamera: Steven Soderbergh (jako Peter Andrews). Hrají: Channing Tatum (Magic Mike), Matthew McConaughy (Dallas), Alex Pettyfer (Adam), Cody Hornová (Brooke), Olivia Munnová (Joanna). V kinech od 12. července 2012.