Gabriela Montero otevře na Prague Proms kohoutek

Praha – „Hudba vychází z jednoho zdroje, různé jsou jen způsoby, jak ji předáváte. Pro mne je to improvizace,“ přiznává americko-venezuelská klavíristka Gabriela Montero. České publikum ji bude mít možnost slyšet poprvé naživo 18. července v rámci festivalu Prague Proms.

Ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí za doprovodu Českého národního symfonického orchestru pod vedením šéfdirigenta Libora Peška. „Byla jsem v Praze před několika lety jako turistika, teď poprvé zde ale budu hrát,“ uvedla Montero, která prý má z českých skladatelů nejraději Dvořáka. „Jeho hudba je velmi kouzelná, barvitá a výjimečná svým harmonickým výrazem,“ tvrdí.

Na programu jejího vystoupení na Prague Proms ale Dvořák chybí, zazní 20. klavírní koncert W. A. Mozarta, variace B-dur na Haydnovo téma od Johannese Brahmse a také Rapsodie v modrém George Gershwina.

Navíc pořadatelé slibují překvapení. „Budu improvizovat podle toho, co mi navrhne publikum, jako se to dělalo v minulosti v klasické hudbě,“ prozradila Montero. Češi mají podle ní díky historické tradici vrozenou hudebnost, takže je zvědavá, s čím přijdou. „Improvizace je bezprostřední, jako když otevřete kohoutek a prostě teče voda,“ říká pianistka. „Z popové písně nebo zvonění mobilu se může stát osmiminutová barokní skladba a posluchači se tak přibližují ke klasické hudbě zase jiným způsobem,“ domnívá se.

Video Rozhovor s Gabrielou Montero
video

Rozhovor s Gabrielou Montero

Na Prague Proms zahraje Gabriela Montero 18. července od 19:00. Její koncert nazvaný Música Fabulosa je předposledním v programu festivalu. Zakončí ho 21. července operně tragický večer Smrt v opeře.