V Prádelně Bohnice zápasí obrazem

Praha – Potřebnost zápasu jak ve společnosti, tak v umění je tématem výstavy v galerii Prádelna Bohnice, kterou lidé najdou v areálu pražské psychiatrické léčebny. Svou tvorbu zde o prázdninách prezentují dva mladí umělci Barbora Kleinhamplová a Matyáš Chochola – Obrazem před zápasem.

Zápas prostupuje do řady oborů, včetně umění. V kontextu psychiatrické léčebny ale podle tvůrců získává ještě další rovinu, odlišnou od typu, který současná společnost upřednostňuje – zápas, v němž nejde o výkon a prvenství.

„Psychiatrická léčebna je prostřední pro lidi, kteří společenský boj nezvládli. Jsou z něho vyřazeni a jakoby se ho nezúčastňují,“ domnívá se Chochola. Výstavy v bývalé bohnické prádelně naopak bohnické klienty zpátky ke světu „za plotem“ přibližují.

Kromě výstav se v bohnickém areálu pořádají i hudební nebo divadelní představení, úspěch kupříkladu zaznamenala komorní opera Příšerné děti, kterou nastudovala Alice Nellis a která si vysloužila nominaci na Cenu Alfreda Radoka. Tradici už má v léčebně dvoudenní festival Mezi ploty, který se koná vždy v červnu. Výstavu Obrazem před zápasem si pacienti i návštěvníci léčebny mohou prohlédnout do 26. srpna.

Video Reportáž T. Radvákové o výstavě
video

Reportáž T. Radvákové o výstavě