Koudelka nechce dát Česku své fotografie - kvůli průtahům

Praha - Fotograf Josef Koudelka, známý především svými snímky ze srpna roku 1968, upustil od záměru darovat Česku své dílo. Podle Lidových novin (LN) to Koudelka oznámil Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze (UPM) písemně 19. června. Důvodem jsou administrativní průtahy z české strany. Součástí daru mělo být 366 fotografií v hodnotě asi 3,5 milionu dolarů, tedy asi 72,8 milionu korun.

„Nabídl jsem svoje dílo, udělal jsem vše pro to, aby došlo k předání a věnoval té věci mnoho času. Vždycky jsem měl za to, že moje fotografie mají zůstat v zemi, kde jsem se narodil. Ale vidím, že tady o ně zájem není,“ řekl serveru Týden.cz Koudelka, který má francouzské občanství.

Pět let vypadá jako dlouhá doba…

Podle ředitelky UPM Heleny Koenigsmarkové jsou ale podmínky nastaveny tak, že v podstatě nejde o dar, ale spíše o uložení fotografií. UPM o dílo, které Koudelka nabídl již na konci roku 2006, stále stojí a jeho hodnotu si uvědomuje. Ministryně kultury Alena Hanáková doufá, že došlo k nedorozumění a obě strany se nakonec dohodnou. Uvedla to v dopise minulý týden.

„Pět let vypadá jako dlouhá doba a uznávám, že jsme mohli být aktivnější. Ale na vyřízení administrativy k podobné komplikované záležitosti je podobná doba adekvátní,“ sdělila LN Koenigsmarková.

Josef Koudelka patří k nejvýznamnějším světovým fotografům, od roku 1974 je členem agentury Magnum Photos. Má české a francouzské občanství. Je držitelem řady významných ocenění udělených v ČR i v zahraničí. V posledních 20 letech se věnuje především scenériím panoramatického formátu.