Never Sorry - dokument o Aj Wej-wejovi i v českých kinech

Washington – Film Never Sorry nabízí letmý pohled do života čínského umělce Aj Wej-weje, výjimečné záběry jeho matky nebo jeho boj za zveřejnění jmen obětí zemětřesení v provincii Sečuán. Dokument o známém disidentovi vzbudil začátkem roku pozornost na festivalu v Sundance. Na podzim ho uvidí i čeští diváci.

„Cítím, že jsem ve filmu našla to, kdo přesně Aj Wej-wej je – neuvěřitelně komunikativní člověk, politický organizátor a komentátor, ale především umělec. Umělec, který je motivován touhou tlačit Zemi kupředu,“ uvedla ke snímku jeho režisérka Alison Klaymanová.

Aj Wej-wej se stal symbolem loňského zákroku Číny proti umělcům a disidentům. V cele strávil téměř tři měsíce. Filmaři sledovali jeho život několik let a právě okamžik, kdy se disident vrátil z vězení, považují za jeden z nejsilnějších.

„Přišla jsem na rozhovor s lehkými předsudky, ale byl to okamžik, kdy byl nejvíce otevřený a upřímný. Na otázku, proč není ve vězení, odpověděl: 'Já nevím, to není otázka na mě. To není o mně, jestli jsem ve vězení, nebo ne.' Došlo mi pak, že to je vlastně velmi dobrá odpověď,“ vzpomíná režisérka. V dokumentu nahlíží i do Wej-wejova dětství, na jeho pobyt v New Yorku nebo přibližuje důvody, proč umělec kritizuje čínskou vládu.

V Česku bude mít snímek Aj We-wej: Never Sorry premiéru na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. 16. ročník se koná od 23. do 28. října.

Video Reportáž P. Meškána o dokumentu
video

Reportáž P. Meškána o dokumentu