Poslechové listování dopimluvy V+W

Praha – Dvě CD věnované dvojici V+W vydalo letos nakladatelství Supraphon. Nejprve v únoru záznam jejich posledního setkání ve Vídni roku 1974, v červnu následovalo zveřejnění neznámých zvukových dopisů, které si Jiří Voskovec a Jan Werich vyměňovali. Právě k nim se vrací reportáž České televize.

CD Jiřímu Voskovcovi k narozeninám (vyšlo několik dní před výročím Voskovcova narození 19. června) obsahuje soubor zvukových dopisů, posílaných Janu Werichovi do Prahy v šedesátých a sedmdesátých letech. Na tzv. dopimluvech, jak je V+W nazývali, jsou písně, vyprávění o snech, nejrůznější nápady, nevšední návrhy projektů i scénář dialogu, realizovaného v roce 1964 pod názvem Rozhovor přes oceán.

Ze zvukových dopisů vysvítá Voskovcovo niterné uvažování, jeho koncepční myšlení, invence, s níž organizoval přes oceán nahrávku společné rozpravy, i role Jana Wericha, roubujícího na nápady přítele své imprese s neuvadající schopností souznění. Zajímavé jsou i jinotaje, jimiž Voskovec obcházel cenzory a kontrolory Werichovy pošty.

Na CD je zařazen také doplňující záznam z vídeňského setkání V+W, kde Jiří Voskovec vzpomíná na rodný dům na Sázavě a na dědečka Soběslava Pinkase.

Neznámé nahrávky pocházejí z archivu Karla Koliše, sběratele a znalce díla V+W, stejně jako předchozí CD Poslední forbína. Na něm je zachycen do té doby nepublikovaný záznam z posledního setkání Jiřího Voskovce a Jana Wericha ve Vídni v polovině 70. let, včetně vzkazu budoucím generacím.

Video Reportáž J. Svobody o Jiřím Voskovcovi
video

Reportáž J. Svobody o Jiřím Voskovcovi