S Donem Quixotem na kávě

Praha - Nespoutaná hudebně-divadelní adaptace slavného románu Miguela de Cervantese Saavedry měla prvního srpna světovou premiéru na Letních slavnostech staré hudby. Na pražskou přehlídku představení líčící putování rytíře Dona Quijota a jeho sluhy Sancha Panzy přivezl soubor Compagnie Scapinove pod názvem Don Quixote.

Francouzsko-česko-slovenský soubor zná české publikum z roku 2007, kdy také na Letních slavnostech staré hudby slavil úspěch s představením Molièrových Scapinových Šibalství. Tentokrát před zraky diváků odvíjí širokou škálu stylizovaných gest, akrobatických kousků, tanečních kroků a zpívaných čísel.

Don Quixote je založen na improvizaci. „Všechno máme vzadu na jevišti. Převlékáme se a vyprávíme divákům příběh, přizpůsobujeme se tomu, jak reagují, jako bychom společně seděli u kávy,“ vysvětluje herec a režisér Bastien Ossart.

Velký prostor v představení zaujímá hudba – baroko je konfrontováno s jazzem, lidovou hudbou i španělskými rytmy. Hudebníci Stano Palúch a Marcel Comendant s barokní flétnistkou Janou Semerádovou ukazují, jak se zdánlivě různorodé hudební světy mohou navzájem inspirovat a spojovat v nové formy – v duchu tématu 13. ročníku slavností, jímž jsou metamorphosis, tedy proměny. 

Volná dramatizace Cervantesova textu vyzdvihuje podle slov Bastiena Ossarta motiv přátelství mezi rytířem Donem Quijotem a jeho průvodcem Sancho Panzou. Donquijotské variace jsou u divadelníků oblíbené – u nás Státní opera letos uvedla baletního Dona Quijota a před dvěma lety v operním Donu Quichottovi stárnoucího rytíře posadila místo na koně do Fiatu.

„V Donu Quijotovi si může každý najít cokoli chce. Obsahuje všechny základní pocity a sny,“ vysvětluje si oblíbenost Cervantesovy látky Ossart. Jeho Don Quixote pokračuje po pražské premiéře na Slovensko a potom do Francie, kde bude od příštího roku na programu divadla v Lyonu. Letní slavnosti staré hudby potrvají v Praze do 6. srpna.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové