V bytě Dvořákových bylo rušno. Natáčela se znělka Vyprávěj IV

Praha - Znělka k nové řadě seriálu Vyprávěj a záběry do jeho čtvrté série dnes vznikaly v ateliérech v pražských Jinonicích. V televizi se první díl čtvrté řady objeví 7. září. Děj začíná v lednu 1989 na oslavě 70. narozenin Josefa představovaného Svatoplukem Skopalem.

„Na natáčení znělky se v bytě rodiny Dvořákových sešly všechny hlavní postavy včetně jejich potomků. Na place byli i herci, kteří se spolu ještě v seriálu nesetkali. Poprvé se s ostatními viděla Eliška Křenková, představitelka Lucie,“ prozradil režisér seriálu Biser A. Arichtev.

Poslední série bude mít pravděpodobně 38 dílů, štáb má za sebou už dvě desítky natáčecích dnů. Celkem vznikne téměř 120 dílů čtyř řad seriálu. Seriál už od svého počátku mapuje uplynulých 40 let české historie očima obyčejné české rodiny a čtvrtá řada diváky zavede především do let po sametové revoluci.

V prvních dílech bude mít divák šanci zavítat do období mezi lednem a listopadem 1989. Seriáloví hrdinové v této době podepisují petici Několik vět, poslouchají Jakešův slavný projev na Červeném hrádku či reflektují nápor východoněmeckých uprchlíků na pražskou ambasádu NSR. Divák však bude svědkem i nepolitických událostí, podívá se na dovolenou do bývalé Jugoslávie, po dlouhé době se bude volit Miss ČSSR a podobně. „Čtvrtá série je hlavně o příbězích naší rodiny v době svobody, dostaneme se až do roku 2005,“ uvedl Rudolf Merkner, scenárista seriálu.

Diváci tak společně s hlavními postavami zažijí celou řadu historických mezníků, mezi nimi například první svobodné volby, malou a velkou privatizaci, rozdělení Československa, restituce, první krachy bank, povodně i zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze. V seriálu se objeví i mobily.