V Domažlicích se slaví

Domažlice - Až o 80 000 lidí se o tomto víkendu rozrostou jedenáctitisícové Domažlice, kde právě začaly tradiční Chodské slavnosti a s nimi spojená Vavřinecká pouť, na které míří každoročně desetitisíce lidí z Česka, Evropy i zámoří. Chodské slavnosti se letos konají po osmapadesáté a patří k nejstarším a největším národopisným slavnostem v zemi.

„Kdo se přijede podívat, může zhlédnout na pěti scénách více než 30 pořadů, ve kterých se vystřídá přes 500 účinkujících, a to nejen z národopisných souborů z Chodska, ale i z ČR a zahraničí, letos z Francie, Chorvatska a Německa,“ řekl šéf domažlického městského kulturního střediska Kamil Jindřich.

Slavnosti začaly odpoledne na náměstí před radnicí. Poté na pódiu u brány následuje celovečerní multižánrový koncert kapel inspirovaných lidovou hudbou z různých částí světa. V pořadu Ozvěny folkloru vystoupí Orchestr lidových nástrojů Ondráš, Mediterian, České srdce a Čankišou. Dnes se návštěvníkům připomene také nejstarší historická slavnost Drachenstich, která se paralelně koná v partnerském bavorském městě Furth im Wald u hranic.

  • Chodské slavnosti v Domažlicích
    Chodské slavnosti v Domažlicích autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Chodské slavnosti v Domažlicích
    Chodské slavnosti v Domažlicích autor: ČT24, zdroj: ČT24

Sobota a neděle patří desítkám sólových i komponovaných pořadů na pěti scénách. Představí se na nich kromě jiných všechny významné chodské soubory - Chodský soubor Mrákov, Národopisný soubor Postřekov, Konrádyho dudácká muzika, Domažlická dudácká muzika a další. Nebude chybět ani staročeský jarmark, kde jsou k dostání také tradiční chodské produkty - zdobená keramika či místní kulinářské speciality včetně chodských koláčů. Nedělní program je na hlavní scéně zaměřen na dechovou hudbu, na pódiu pod Chodským hradem se sejdou lidoví vypravěči, během víkendu dojde i na představení kejklířů, komediantů, šermířů či skupin historické hudby.

Všechny programy jsou přístupné zdarma. Do centra jednoho z posledních stále živých folklorních regionů míří lidé z ČR i zahraničí. „Máme informace, že sem jezdí například krajanské spolky z USA nebo z Nového Zélandu,“ řekl Jindřich.

Slavnosti
Slavnosti

Spolu se slavnostmi se slaví také Vavřinecká pouť, jejímž vyvrcholením jsou mše na Veselé hoře - Vavřinečku, které se konají pod širým nebem.

Slavnosti vznikly v 50. letech 20. století jako snaha tehdejšího režimu utlumit církevní podtext pouti. Nejslavnější pouť se na Vavřinečku konala v roce 1939, kdy se poutní mše s účastí až 120 000 lidí změnila v manifest proti německé okupaci.