Galerie tiše čekají na budoucí žádosti

Praha – Kauza církevních restitucí se nejspíš dotkne i velkých kulturních objektů. Veřejné galerijní a sbírkové instituce se však na eventuální vydávání svého majetku zrovna nepřipravují. Důvod? Galerie se ohánějí zákonem, podle něhož bude konečný výsledek restitucí záviset na tom, o co si kdo požádá. To se prý zatím nestalo, a tak je hledání dalšího řešení předčasné.

Média už nyní spekulují o konkrétních dílech, jež v restituci skončí. Instituce, kterých se navrácení týká, však odmítají, že by snad měly připravené soupisy určitých děl. O tomto tématu prý nevedou dokonce ani předběžná jednání s potenciálními restituenty. 

„Národní galerie nepořizuje žádné seznamy potenciálních restitucí, neboť k danému účelu postačuje standardní majetková dokumentace,“ uvedl ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas. Galerie má, pokud jde o movitosti, s římskokatolickou círví dobré vztahy a Vlnas by stál o jejich zachování. 

Ani církve se příliš nehrnou do toho, aby představily své návrhy. Jediní, kteří tak učinili, jsou cisterciáci z Vyššího Brodu. Hodlají požádat o navrácení dílo Mistra vyšebrodského oltáře, tedy o soubor devíti deskových maleb z poloviny 14. století. Jejich představa je ale taková, že by desky nechali Národní galerii coby dlouholetou zápůjčku. Stát však musí uznat, že oficiálně patří kresby cisterciáckému řádu. 

Obdobné řešení by nejspíš mohlo následovat i u dalších restituentů. Některá žádaná díla jsou totiž navíc památky, na jejichž majitele se vztahuje památkový zákon a za špatnou péči jim hrozí sankce. Speciální zacházení vyžadují třeba vzácné listiny a rukopisy. K uchování potřebují zůstat v klimatizovaném prostředí, za stále teploty a vlhkosti. 

Restituce neminou asi ani Národní památkový ústav. Brněnské biskupství s největší pravděpodobností požádá o památku UNESCO, o chrám na Zelené hoře. V tomto případě by jej památkáři museli odevzdat, protože výjimku ze zákona má jen pražská katedrála sv. Víta.   

Národní muzeum však počítá s variantou, že příliš žádostí neobdrží. Hlavnímu náporu čelili  v době restitucí z 90. let. 

V momentě, kdy by restituenti žádali o nemovitost i její mobiliář, bude potřeba vytvořit kmenové sbírky. Tedy sestavit mobiliář znovu tak, jak vypadal v době zestátnění památky.