Emigrující umělci komplikují české festivaly

Praha – Festivaly v Česku často postrádají účinkující ze zemí třetího světa. Jejich aktéři totiž kolikrát využijí šance vycestovat do Evropy, aby pak následně emigrovali. Pořadatelé akcí poté čelí problémům, nebo musí skupiny narychlo škrtat z programu. Stejně jako na folklorním festivalu v Červeném Kostelci, kde z plánu vyřadili soubor Demokratické republiky Kongo. Do Česka totiž vůbec nemá přístup.

Situace s nelegální emigrací se v Červeném Kostelci stala před šesti lety, kdy do Rakouska uprchli hudebníci z Gruzie. Před třemi lety zase v Praze hostoval další foklorní soubor z Konga. Domů se však vrátila pouhá třetina členů, protože ostatní zůstali v západní Evropě.   

Formace Ballet Alinga z Kinshasy tedy vlivem zmíněných okolností nedostala příležitost vystoupit, přestože je jinak celý Kostelec ve víru tance a zpěvu. Podrobnější důvod udala pořadatelka Iva Ceprová: „Na poslední chvíli jsme se dozvěděli, že jim naše ambasáda v Nigérii nevydá víza, protože mají strach, že jde o převod lidí do Evropy.“ 

Soubor z Konga tvoří pětatřicet členů a má za sebou deset let vystupování. Cestu do Kostelce a Šumperka připravila česká manželka jednoho z konžských občanů. Podle Ceprové ale Konžany nedonutili, aby se dostavili na ambasádu. 

„Každý den měli jiný důvod. Jednou to byla zpožděná loď, podruhé zas museli někam vycestovat, vůbec se tam prostě nedostali,“ popisuje události organizátorka. 

Starosta Červeného Kostelce má jasno. „Máme svět rozdělený do tří skupin: bez problémů – Evropa, pak ty, které jsou sledované – tedy Turecko atd., kde už se ambasadoři ptají, kam jdou, a pak máme problematické země – Kongo a Afrika.“ 

Folklorní festival v Červeném Kostelci
Zdroj: ČT24

„Všichni žadatelé procházejí standardní bezpečnostní prověrkou,“ říká Karel Šrol z ministerstva zahraničních věcí. „Prověrka je shodná bez ohledu na státní příslušnost žadatelů.“

Reportáž Vlastimila Weinera (zdroj: ČT24)