Prahu zaplavily cizokrajné kroje

Praha - Folklorní soubory z celého světa se ode dneška do soboty představují v Praze. Hlavní scéna mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark je již tradičně na Ovocném trhu, hudebníci a tanečníci ze všech kontinentů se ale předvedou i v ulicích města. Velkou podívanou bude tradiční krojový průvod, jehož hlavní část projde Prahou ve středu. Festival doplní ukázky lidových řemesel a nabídka staročeské gastronomie.

Devátý folklorní festival představí soubory z Nového Zélandu, Indonésie, Japonska, z Afriky, Latinské Ameriky i ze všech evropských zemí. Poprvé se na Pražském jarmarku objeví folklorní soubory z Tchaj-wanu, Jižní Koreje a Švédska. Z Číny, která se na festivalu prezentovala již několikrát, přijede do Prahy poprvé soubor Ulan Muqir z Mongolské autonomní oblasti. Premiéru budou mít i domorodé tance z Cookových ostrovů v podání souboru Akirata.

Pražský jarmark
Pražský jarmark
Více fotek
  • Pražský jarmark zdroj: Pražský jarmark http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3899/389833.jpg
  • Pražský jarmark zdroj: Pražský jarmark http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3899/389831.jpg
  • Pražský jarmark zdroj: Pražský jarmark http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3899/389830.jpg
  • Pražský jarmark zdroj: Pražský jarmark http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3899/389829.jpg

Po velkém úspěchu v minulých ročnících se letos znovu uvede indonéský univerzitní soubor z Jakarty a maorský soubor Whakaari Rotorua z Nového Zélandu. Gruzii, Rusko a Slovensko budou zastupovat dětské soubory. Součástí Pražského jarmarku je i Velká cena folkloru 2012, v níž vystoupí další umělci z Itálie, Sardinie a Sicílie, Kypru, Estonska, Turecka, Portugalska, Německa či Řecka.

Českou republiku budou zastupovat dětské i dospělé soubory, které se věnují folkloru různých regionů Čech, Moravy i Slovenska. Soubor Špindleráček představí tradice Krkonoš a Podkrkonoší, Vonička folklor z oblasti Valašska, skupina Betty pak české a moravské lidové tance a soubor Rosénka tradice jižní Moravy.

  • Pražský jarmark
    Pražský jarmark zdroj: Pražský jarmark
  • Pražský jarmark
    Pražský jarmark zdroj: Pražský jarmark

Program na Ovocném trhu se bude konat každý den od 15:00 do 22:00, řemeslné stánky otevřou od 11:00. V neděli pak v rámci dozvuků festivalu roztančí Hradčanské náměstí, Nerudovu ulici a Valdštejnskou zahradu soubory, které vytrvají v Praze déle než týden.