Třešňákův Hraboš hrdina mluví jako Hartl

Praha - Pohádkový příběh Vlastimila Třešňáka The Vole-Hraboš hrdina vychází jako audiokniha. Zvukovou podobu autorského výběru z oblíbené knihy namluvil Jan Hartl v domácím studiu Vladimíra Merty, který se ujal hudební režie. Téměř čtyřhodinovou nahrávku doplnilo hudebními miniaturami improvizované trio ve složení Třešňák na bicí, uznávaný básník, kritik a jazzman Jan Štolba s tenorsaxofonem a Merta na tamburínu.

The Vole-Hraboš hrdina je první audioknihou z téměř dvacetileté produkce nakladatelství Galén. Devadesátiprocentní podíl na trhu zaujímá podle statistik české sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) mluvené slovo z produkce Supraphonu.

Kniha známého písničkáře vyšla v závěru loňského roku a vzbudila velký ohlas. „Šla jsem dovnitř (do knihkupectví) a knížku koupila, čímž jsem si připravila báječného Silvestra,“ napsala například v Lidových novinách Petruška Šustrová.

Třešňák, folková hvězda sdružení Šafrán, malíř, spisovatel a nyní převážně rockový hudebník, napsal pohádkovou knihu, jejíž děj se neodehrává za tradičními „devatero řekami a devatero horami“, ale v pražských Hlubočepích a okolí.

Přebal knihy
Přebal knihy

Dvaašedesátiletý Třešňák v 70. letech patřil spolu s Mertou, Dagmar Voňkovou, Petrem Lutkou a Jaroslavem Hutkou k nejvýznamnějším představitelům tuzemské písničkářské scény, byl rovněž zakládajícím členem sdružení Šafrán. Je signatářem Charty 77 a po nátlaku StB odešel v roce 1982 do exilu. Jeho první a patrně nejslavnější album Zeměměřič vyšlo poprvé ve Švédsku zásluhou Jiřího Pallase, který je sestavil z ilegálních nahrávek. Album se stalo legendou, kritik Jiří Černý o něm napsal, že je nezařaditelné, osobité a že po Krylově Bratříčkovi a Mertových Baladách z Prahy znamená třetí výrazný mezník české folkové písně. Dnes vystupuje se svojí bluesrockovou skupinou Band. Zatím poslední album Němý suflér vydal před dvěma lety, letos ještě připravuje rozšířenou reedici své druhé desky Koh-i-noor. Nové sólové album chystá v příštím roce.