Hubička pro Šárku - opera pod širým pražským nebem

Praha - Více než dvouhodinové představení opery Bedřicha Smetany Hubička v přírodním divadle v pražské Divoké Šárce přilákalo pod širé nebe několik tisíc lidí. Opera Hubička se zde divákům letos představila vůbec poprvé. Výkony herců i hudebníků v orchestru ocenili nadšení diváci dlouhým aplausem vestoje. Opera se do přírodního divadla vrací každou první neděli v září už od roku 2005. V předchozích letech zde bylo možné shlédnout i jiné představení - například Prodanou nevěstu, Libuši, Dalibora či Rusalku.

Představení začalo dvě hodiny po poledni. Diváci se usadili pod stromy lemujícími scénu přírodního jeviště. Zhlédnout představení přišly mnohdy celé rodiny. Na dekách či přinesených židličkách tak seděli senioři stejně jako velmi malé děti. Mnozí diváci přijeli v příjemném počasí na kolech.

Návštěvníci obdivovali výkony herců. S postupem času jednotlivé árie stále více přerušoval spontánní potlesk na otevřené scéně. Diváci obdivovali též barevné kostýmy protagonistů připomínající lidové kroje. Kdo si chtěl na chvíli protáhnout tělo unavené dlouhým sezením, mohl si prohlédnout výstavu fotografií dokumentující historii šáreckého divadla.

  • Představení opery Hubička v přírodním divadle v pražské Šárce
    Představení opery Hubička v přírodním divadle v pražské Šárce autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK
  • Představení opery Hubička v přírodním divadle v pražské Šárce
    Představení opery Hubička v přírodním divadle v pražské Šárce autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK

Hubička byla osmým představením v novodobé historii původního přírodního divadla v Šárce. Představili se v ní Luděk Vele (Paloucký), Helena Kaupová (Vendulka), Tomáš Černý (Lukáš) nebo Jana Sibera (Barče), která účinkovala zatím ve všech novodobých představeních v Šárce. Orchestr Národního divadla vedl dirigent Jan Chalupecký. Opera měla dvě jednání oddělená zhruba dvacetiminutovou přestávkou.

Inspirací pro šestou operu Bedřicha Smetany se stala povídka Karolíny Světlé Hubička. V podkrkonošském prostředí, kde byl nedílnou součástí života obchod s pašeráky v pohraničních lesích, se odehrává příběh odmítnutého polibku s libretem Elišky Krásnohorské¨. Příští rok oslaví šárecké divadlo po širým nebem 100 let od založení. Diváci se již nyní mohou těšit na obnovené představení Prodané nevěsty.

Obecenstvo pod širým nebem v pražské ŠárceČinnost přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do tohoto plenérového prostoru vešlo 10 tisíc sedících diváků, míst k stání bylo 8 000. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr. Celková hrací plocha obsáhla 4 000 metrů čtverečních.

Novodobá divadelní představení v Šárce začala roku 2005 Prodanou nevěstou, následovala dvě představení Rusalky, pak Jakobín, v předloňském roce slavnostní představení Libuše, loni zde odehráli operu Dalibor. Návštěvnost těchto oper se neustále zvyšuje - nejvyšší odhad zatím byl přibližně 14 tisíc diváků.