Kancl pobaví poprvé i na jevišti, navíc českém

Praha - Britský sitcom Kancl je bez nadsázky kultovním seriálem. Originální a vtipný pohled do zákulisí jedné obyčejné kanceláře pobaví od listopadu nejen televizní diváky. Herci a tvůrci Městských divadel pražských se Kancl rozhodli nastudovat jako inscenaci, půjde o celosvětově první uvedení seriálu na jevišti.

Britský seriál BBC byl prodán do osmdesáti zemí světa a stal se tak vůbec nejprodávanějším britským pořadem všech dob. Získal mnoho ocenění, dočkal se i nové verze v americkém provedení a je svého druhu fenoménem, který má po celém světě řadu nadšených ctitelů i fanklubů. V divadelní verzi se poprvé představí na scéně Divadla Rokoko.

Divadelní tvůrci se inspirovali především první sérií kontroverzního sitcomu, který mezi diváky vzbudil řadu rozporuplných reakcí. Kancl podle nich není v pravém slova smyslu sitcomem, spíše jakýmsi polodokumentárním otiskem reality, který vtipně a s nadsázkou zkoumá každodenní život a také míru únosné trapnosti.

Za vším tím humorem se však skrývá velice aktuální téma, upozorňují divadelníci. Moderní svět je krutý. Doby, kdy měl každý úředník zajištěno nadosmrti své teplé místečko, jsou nenávratně ty tam. Dnes se nad každičkou kanceláří permanentně vznáší hrozba propouštění. Kdokoliv může být ze dne na den shledán nadbytečným. Takové jsou základní situační okolnosti i v Kanclu Ricky Gervaise. Své místo si tu hlídá bodrý a za každou cenu vtipný šéf a také řada podřízených, kteří si uvědomují jeho neschopnost, ale musejí být loajálně servilní. To vše dohromady vytváří celou řadu humorných situací, které jsou dokonale odpozorované ze života a jdou až na samu dřeň tématu i mezilidských vztahů.

Čtená zkouška hry Kancl v Divadle Rokoko
Čtená zkouška hry Kancl v Divadle Rokoko

Překladu a jevištní úpravy se ujali Jiří Janků a Petr Svojtka, který hru také režíruje. V hlavní roli se představí Vasil Fridrich, v dalších rolích pak Jiří Hána, Zbigniew Kalina, Henrieta Hornáčková, Veronika Janků, Stanislav Lehký, Robert Hájek, Radim Kalvoda, Lenka Zbranková a Jaroslav Vlach. První čtená zkouška Kanclu se konala 27. srpna, premiéru bude mít komedie v Divadle Rokoko 10. listopadu.