Brno vyhlásí konkurz na ředitele Národního divadla

Brno - Brněnský magistrát vypíše výběrové řízení na ředitele Národního divadla Brno, rozhodla dnes rada města. V čele divadla stojí více než pět let Daniel Dvořák. Radní ale chtějí, aby svou funkci případně obhájil v novém výběrovém řízení, podobně jako další ředitelé příspěvkových organizací. Přihlášky lze podávat do konce října.

O výběrovém řízení se v Brně hovořilo několik měsíců. „S vyhlášením jsme čekali na konec prázdnin, aby všichni případní zájemci měli stejné podmínky a dostali prostor,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS). Radní očekávají zájemce s bohatými zkušenostmi a renomé v divadelním světě.

Dvořákovi kritici opakovaně upozorňovali zvláště na údajné chyby v hospodaření divadla. Vedení města však ředitele většinou hájilo. Magistrátní audit, který skončil v březnu, oficiálně nezjistil žádná závažná porušení předpisů. Odpůrci Dvořáka v něm ale stejně našli fakta, která pokládají za důkazy o špatném hospodaření. Dvořák považuje kritiku za neoprávněnou.

Pochybnosti o hospodaření v divadle vyvolala loni zpráva bývalého ekonomického náměstka Reného Adámka, jenž za dobu svého krátkého působení v divadle údajně narazil na mnoho nesrovnalosti. Takzvaná Adámkova zpráva poté pronikla na veřejnost a stala se nejčastějším argumentem Dvořákových kritiků. Ředitel ji v minulosti označil za „fantasmagorickou“.

Radní dnes měli původně jednat také o konkurzu na ředitele Domu umění města Brna, který vede Rostislav Koryčánek. Výběrové řízení však zatím radní neschválili, udělají to zřejmě na některém z příštích jednání rady.