Piš, scenáristo, jen piš!

Praha – Čeští a zahraniční studenti scenáristiky si vyzkoušeli participaci v zajímavém projektu. Workshop Midpoint totiž otestoval jejich dovednosti a následně je konfrontoval se zkušenostmi a poznámkami kolegů z jiných zemí. Iniciátorem akce bylo pražské FAMU, které přizvalo filmové školy z Rumunska, Velké Británie, Slovenska a mnoho dalších.

Studenti se hlásili do programu s rozepsanými scénáři, na nichž následně pracovali pod dohledem zkušených lektorů. Děkan FAMU Pavel Jech klade finální konfrontaci mezi jednotlivými zeměmi coby hlavní důvod konání. „Studenti často nemají možnost, aby srovnali svůj scénář s lidmi ze zahraničí, a nevědí, jestli fungují mimo vlastní prostředí,“ uvedl. 

Profesor Columbia University Brandon Ward si onu rozmanitost užíval už jen z toho důvodu, že scenáristé v Evropě a v Americe píší odlišně. Každý je ovlivněn jinými tradicemi – evropští tvůrci např. většinou vyprávějí v jedné osobě, liší se mimo jiné i ve stavbě komedií. Zatímco za oceánem komičnost situace staví hlavně na pohybovém aparátu, evropští scenáristé operují spíše se slovy, tudíž se ústředním komickým momentem stává konverzace. 

Účastníci odevzdávali své výtvory v angličtině. Právě s jednotným jazykem našli studenti ledacos společného, avšak Ward je přesvědčen, že by scénáře dopadly úplně jinak, kdyby žáci dostali možnost vyjádřit se v rodné řeči. Děkan Jech považuje onu jazykovou „omezenost“ za jednu z největších zajímavostí Midpointu. Mladí se musí pokusit vysvětlit svým kolegům i drobounké niance, jaké jejich mateřština skýtá – ale samozřejmě v angličtině a to tak snadno nejde.   

Workshop tvůrce upozornil také na to, že musí počítat i s budoucím vystavěním scény, ale musí mít také na paměti, jak udržet pozornost budoucího diváka. Nejde tedy jen o to, psát libovolné dialogy. Scenáristé by měli být schopni promítnout své pocity do obrazů beze slov.

Midpoint
Midpoint

Pavel Jech dodal, že se Midpoint zaměřil i na v poslední době opomíjenou dramaturgii, čímž úroveň filmů lehce klesla. „Cítili jsme potřebu, aby se to opět připomnělo,“ dodal.