Potemnělé hrady navštívily tisíce lidí

Praha - Přes 20 tisíc lidí se zúčastnilo netradičních prohlídek a zábavných programů v rámci Hradozámecké noci. Třetí ročník akce se uskutečnil z pátku na sobotu na zhruba osmi desítkách hradů a zámků po celé zemi. Údaje o návštěvnosti pocházejí z více než poloviny z nich, konečný počet tak bude ještě vyšší - a rekordní.

I když na některých místech - například v Palácových zahradách pod Pražským hradem - začal speciální program už odpoledne, většina hradů a zámků ho odstartovala až v podvečer se stmíváním. Tajuplné prohlídky téměř potmě, průvodce v dobových kostýmech, historické scénky, divadlo i film si každá z památek naplánovala podle vlastního scénáře, ovšem se společným cílem: představit hrady a zámky v trochu netradiční době, v trochu netradiční atmosféře a osvětlení.

Noční atmosféru zámku v Mníšku pod Brdy si užilo 1 450 návštěvníků, zámek Konopiště navštívilo 950 lidí. Na hrad Bouzov, jehož program byl spojen s hudebním festivalem Hrady.cz, dorazilo dokonce asi 2 000 lidí. Do centra Hradozámecké noci na Kunětické Hoře, jejíž program zahájil Vilém z Rožmberka, přijelo na 450 návštěvníků.

Video Reportáž Lenky Drmotové a Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Lenky Drmotové a Zdeňka Mlnaříka

Reportáž Lenky Drmotové a Zdeňka Mlnaříka

U 2.9.

Reportáž Lenky Drmotové

Reportáž Zdeňka Mlnaříka

Pro letošní ročník připravil Národní památkový ústav (NPÚ) bohatý kulturní a zábavný program. Nechyběl například velký noční hasičský útok na zámek v Telči, vernisáž v klášteře Zlatá koruna, pohádková vyprávění, noční komentované prohlídky a tematické návštěvy. V Růžové zahradě na zámku Konopiště zažili lidé fakírskou ohňovou show, na Křivoklátu a na Točníku pozorovali netopýry, na zámku Loučeň zažili prohlídku s upírskou tematikou, Noc na Karlštejně se neobešla bez promítání stejnojmenného filmového muzikálu a na Rabí se jednotlivá vystoupení přenesla do období husitů.

Hradozámecká noc už loni vyvolala velký zájem. Do více než 70 soukromých i státních památek přilákala přes 20 tisíc lidí. Zahajovacího ročníku v roce 2010 se zúčastnilo přes 9 000 návštěvníků.