Knižní klub ocenil Herce

Praha - Literární cenu Knižního klubu, udělovanou dosud nevydaným dílům, získal román Herci scénáristy a prozaika Václava Holance. Děj knihy se odehrává v prostředí velkého pražského divadla. A přestože se třikrát vrací do roku 1956, nejedná se o historický příběh, ale o látku, která se originálně vyjadřuje k současnosti, o dílo, které nahlíží novodobou historii z nečekané perspektivy, shodli se porotci literární soutěže.

Cena Knižního klubu se zaměřuje na původní, dosud nepublikovaná prozaická díla. Do 18. ročníku bylo přihlášeno 133 rukopisů. Žánrově byly zastoupeny historický, životopisný i dobrodružný román, thriller, detektivka, pohádka, sci-fi i fantasy. Do druhého kola se probojovalo pět rukopisů, z nichž vybírala vítěze odborná porota.

Mottem vítězného díla je otázka, zda bychom žili šťastnější život, kdybychom se narodili do jiné doby. Román Herci je komponován ze tří zápletek, které mají sice uzavřený děj, ale tvoří jeden celek. „Ve všech příbězích vystupují stejné postavy a děj se odehrává na velké kamenné pražské divadelní scéně v době, kdy vrcholí přípravy Fausta,“ prozradil Holanec.

Kniha využívá analogii herectví a lidské existence, zkoumá, nakolik moc, touha po slávě a strach o kariéru, ale i rodinné poměry korumpují lidské jednání. „Herectví mně přišlo jako úžasná alegorie lidského života. Herci hrají role a my v obyčejném životě také,“ domnívá se autor.

Na obálce vítězného románu Herci, který vychází v těchto dnech, je použita fotografie Jovana Dezorta, který měl nedávno výstavu na Staroměstské radnici nazvanou Praha a lidé před 50 lety. Snímek z Václavského náměstí před hotelem Evropa, použitý na obalu, zde byl také vystaven.

Václav Holanec / HerciVáclav Holanec (*1970) studoval historii a absolvoval filmovou vědu na FF UK v Praze. Od roku 1990 publikoval v novinách a časopisech, po roce 2001 se věnuje převážně scenáristické práci. V roce 2005 získal Stříbrného Orfea v Ceně Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář udělovaný v rámci Českého lva, roku 2009 byl na stejnou cenu nominován. Jako scenárista je podepsán kupř. pod televizními filmy Stříbrná vůně mrazu, Malý terorista z cyklu Soukromé pasti, Velkofilm, Nepolepšitelný či Dům U Zlatého úsvitu. Podílel se na vzniku Encyklopedie Universum, je autorem knihy 99 filmů moderní kinematografie. Románem Herci se představuje jako prozaik. Roku 2013 by měla mít premiéru jeho divadelní hra o Nikolu Teslovi.


Vloni získal cenu autobiografický historický román Na řece od autorské dvojice Taj-ťün Hejzlarové a Josefa Hejzlara, který zemřel počátkem letošního roku. Nositelkou ocenění je i vloni zesnulá Hana Andronikova se Zvukem slunečních hodin či Jiří Šulc, který byl oceněn za knihu Dva proti Říši. O menší pozdvižení se postaral vítěz roku 2009 Jan Cempírek, který s knihou Bílej kůň, žlutej drak zvítězil „inkognito“, vydával se za vietnamskou autorku žijící v Česku.

Video Reportáž Ivy Strnadové
video

Reportáž Ivy Strnadové

Reportáž Ivy Strnadové

Cena KK: Herci