Dvořákova Praha: Hvězdy i debutanti

Praha - Drážďanská Staatskapelle s dirigentem Zubinem Mehtou, klavírista Jean-Yves Thibaudet anebo komorní koncert Bennewitzova a Doric kvarteta patří k programu letošního mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Uskuteční se od 8. do 22. září, zahajovací koncert 12. ročníku odvysílá ČT2 ze záznamu 8. září ve 20:50.

Zdroj: Dvořákova Praha Autor: Oded Antman, Matthias Creutziger

Dvořákovu symfonii Z Nového světa, která v den výročí narození Antonína Dvořáka a den po něm zaznívá na festivalu pravidelně, uslyší posluchači letos v interpretaci Orchestre Philharmonique du Luxembourg s jeho šéfdirigentem Emmanuelem Krivinem. Úvodní Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia zahraje Veronika Eberle.

Poprvé pořadatelé připravují také neformální koncert, o živelné vystoupení se poprvé v Česku postará houslista Gilles Apap. Doprovodí ho Pražský komorní orchestr, s nímž se virtuos zná již z jejich společného zahraničního turné. „Tento koncert je tzv. casual, tzn. že lidé mohou přijít oblečeni neformálně, a jeho provedení je na hranici žánrů,“ poznamenal k Apapově pražskému vystoupení intendant Dvořákovy Prahy Vladimír Darjanin.

  • Caracaský mládežnický orchestr
    Caracaský mládežnický orchestr autor: Nohely Oliveros, zdroj: Dvořákova Praha
  • Houslista Gilles Apap
    Houslista Gilles Apap autor: Alain Pandolfo, zdroj: Dvořákova Praha

Festival se bude konat nejen v Rudolfinu, ale i v katedrále sv. Víta, kde zazní Dvořákovo oratorium Stabat Mater, a nově v Koncertním sále pražské konzervatoře, který chtějí využívat pořadatelé pro komorní řadu a série debutů. „Máme hvězdy i debuty,“ upozornil Darjanin že součástí programu jsou také koncerty debutujících vítězů významných mezinárodních soutěží, mladých talentovaných umělců do třiceti let. Jako jeden z vrcholů očekávají pražský debut venezuelského Caracaského mládežnického orchestru, který do metropole zavítá s dirigentem Dietrichem Paredesem.

Novinkou jsou také série koncertů rezidenční České filharmonie a program pro děti. Po roční přestávce se festival vrací k uvádění renomovaných kvartet, letos společně vystoupí Bennewitzovo kvarteto a Doric String Quartet z Velké Británie.

Video Rozhovor s Vladimírem Darjaninem
video

Rozhovor s Vladimírem Darjaninem

Přehlídku opět „otevírá“ Klub mladých, díky němuž studenti do 26 let dostanou levněji vstupenky na všechny festivalové koncerty. Nově nabídne festival také seniorské lístky s padesátiprocentní slevou.