Gallipoli - jak Weir potkal Gibsona

Příběh mužů, kteří položili své životy v zákopech první světové války. Gallipoli (1981), australský film s Melem Gibsonem v jedné z hlavních rolí, uvede ČT2 10. září ve 21:50. Připomene jím filmové mistrovství režiséra Petera Weira.

První ze dvou snímků, při jejichž realizaci se režisér Peter Weir setkal s budoucí hvězdou světové kinematografie Melem Gibsonem, zpracovává temnou kapitolu australské vojenské historie, bitvu o poloostrov Gallipoli. Tvrdé boje první světové války o důležitý Dardanelský průliv skončily zdrcující porážkou spojenců a masakrem velkého množství australských a novozélandských vojáků, vesměs nadšených dobrovolníků.

Weir se zaměřuje na Archyho a Franka, dvojici idealistických přátel, jejichž představy jsou na evropském bojišti krutě konfrontovány s realitou. Jasně protiválečný snímek vykresluje běžné životy obou mužů, které se postupně proměňují v noční můru. Velkoryse pojatý film paradoxně vyniká právě pečlivou drobnokresbou jednotlivých postav.

Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverénní a přitom nenápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. Snímek získal v roce 1981 celkem devět cen Australského filmového institutu.

Video Ukázka z filmu Gallipoli
video

Ukázka z filmu Gallipoli

GALLIPOLI. Austrálie, 1981. Režie: Peter Weir. Námět a scénář: Peter Weir, David Williamson. Kamera: Russell Boyd. Hrají: Mel Gibson, Mark Lee, Bill Kerr, Tim McKenzie, David Argue, Robert Grubb, Harold Hopkins. ČT film uvede v širokoúhlém formátu s původním českým dabingem s Vladimírem Dlouhým a Oldřichem Kaiserem v hlavních rolích.