Američané opožděně slaví Formanovy osmdesátiny

Washington – U příležitosti únorových osmdesátin českého filmaře Miloše Formana mu ve Spojených státech česká ambasáda přichystala rozsáhlou přehlídku. Promítne se v ní tvorba i život oscarového režiséra. Součástí akce jsou i menší doplňkové události, jakými jsou třeba filmové projekce na Havaji, Aljašce či v New Yorku. Formanovým narozeninám vyhradili Američané celý měsíc.

„Jedná se o první vpravdě celoamerickou retrospektivu Formanova díla a jedinečný ucelený pohled na českou kinematografii a české pojetí filmového řemesla. Americké kulturní veřejnosti se tak nabízí komplexní pohled na dílo muže, který se svým Přeletem nad kukaččím hnízdem nesmazatelně zapsal do podvědomí mnoha Američanů a tímto dílem údajně silně zasáhl i současného prezidenta Baracka Obamu,“ uvedli organizátoři v tiskové zprávě. 

V rámci oslav proběhne i projekce výběru z Formanovy tvorby v Americkém filmovém institutu ve Washingtonu nebo ukázka snímků Františka Vláčila a Extase Gustava Machatého. Kongresová knihovna pro změnu přijde s dokumenty o holocaustu, prostřednictvím nichž chce vzpomenout na režisérovy rodiče, kteří zemřeli rukou nacistů. 

Odlehčenou stránkou akce bude projekt Film a pivo, v jehož rámci se po několik úterků ve vybraných restauracích promítnou vybrané snímky.    

Narozeninový přípitek proběhne příští pátek v sále Americké filmové asociace. Formanovská přehlídka trvající od začátku září do konce října představuje náplň letošního festivalu Vzájemné inspirace, kterým česká ambasáda ve Washingtonu upozorňuje na provázanost česko-amerických vztahů. Jde již o jeho třetí ročník. Loni se festival věnoval osobě a dílu skladatele Antonína Dvořáka.