Kostra vykopaná v Itálii Moně Lise nepatří

Řím - V červenci oznámili vědci, že konečně učinili klíčový pokrok v kontroverzní snaze najít kostru Mony Lisy, tedy ženy známé ve své době jako Lisa Gherardiniová, která údajně seděla modelem Leonardu da Vincimu pro nejslavnější obraz všech dob. Nyní ale na tiskové konferenci výzkumník Silvano Vinceti oznámil, že nedávno vykopaný skelet, v pořadí už čtvrtý vytažený z prostor pod bývalým klášterem svaté Uršuly, je opět nesprávné tělo, napsal zpravodajský server The Huffington Post.

Archeologický tým hledající údajnou modelku slavného Leonardova obrazu z roku 1506 uvedl, že poslední exhumované ostatky patrně Marii del Ricciové, bohaté ženě, která zemřela v roce 1609. Mona Lisa, tedy Lisa Gherardiniová, manželka florentského kupce Franceska del Gioconda, zemřela v roce 1542.

Vincenti nicméně vyjádřil naději, že v pátrání „přihořívá“. A protože hroby v klášteře jsou jeden nad druhým, objevení ostatků Mony Lisy by mělo být jen záležitostí kopání hloub. Jakmile bude její tělo vyzvednuto, pokusí se vědci rekonstruovat její tvář a porovnat ji s malbou, jakkoli faciální rekonstrukce je co do své přesnosti sporná.

I kdyby se ale kostra ukázala být skutečně ostatky 500 let staré Leonardovy múzy, nad výhodami takového objevu panují pochybnosti, napsal The Huffington Post. Například Natalia Guicciardini Strozziová, která patří do genealogické linie Lisy del Gherardiniové, označila snahy o vyzvednutí ostatků za „svatokrádežný čin“. „Jaký vliv bude mít nalezení jejích ostatků na kouzlo Leonardovy malby?“ prohlásila.