Marek Eben si zaplaval už s pětistovkou hostů

Praha – Je tomu již nějaký pátek, co si Marek Eben pozval do své skromné talk show prvního hosta. Čas ale uběhl rychle a pořad Na plovárně slaví své pětisté jubileum. Při té příležitosti vydává moderátor již čtvrtou knihu rozhovorů s některými svými hosty. Jejich výběr nechal Eben na Jiřím Janouškovi. Česká televize dnes ve 21:35 na ČT2 odvysílá sestřih toho nejlepšího, co za celou dobu tvůrci natočili.

Televizní rozhovory s uvolněnou atmosférou si drží svou pozici již od roku 1998. Pořad se dlouhodobě vyskytuje na předních příčkách divácké sledovanosti. Recept na úspěch? Podle tvůrců je to hlavně klidná osobnost Marka Ebena, který interview vede nenásilně a s úctou. 

„Já si myslím, že když se ten host dobře cítí, když pochopí, že tam nejste proto, abyste ho svléknul do trenýrek, tak se začne cítit víc v pohodě,“ prozrazuje svoji „strategii“ moderátor. 

Publicista Rudolf Křesťan díky mnohaleté praxi může směle tvrdit, že během rozhovorů je důležité mít kouzlo osobnosti, což znamená zůstat přirozeně zvídavý a mít šarm a inteligenci. 

  • Antonio Banderas v pořadu Na plovárně
    Antonio Banderas v pořadu Na plovárně zdroj: ČT24
  • Dalajlama v pořadu Na plovárně
    Dalajlama v pořadu Na plovárně zdroj: ČT24

Víc než pětistovka hostů za čtrnáct let, to není špatné číslo. V křesle Na plovárně se vystřídaly domácí i zahraniční osobnosti z desítek oborů – namátkou např. kapela Genesis, miliardář Bill Gates nebo herec Antonio Banderas. Mezi ty nejvýznamnější patřil bezpochyby i tibetský duchovní a politický vůdce dalajláma. „On je opravdu ten typ člověka, který když vejde do místnosti, tak se tam změní klima, to je charisma, na které si můžete skoro sáhnout,“ vzpomíná na společně strávené chvíle Eben. 

Pokud však někomu hrstka dílů unikla, může se dnes podívat na pětapadesátiminutový sestřih ze všech rozhovorů. „Je tam sto padesát vybraných lidí, které jsme Na plovárně měli,“ láká diváky režisér Jan Hojtaš.