Jeho osud je jako buchar. Správkař na divadle

Ostrava - Divadlo Petra Bezruče v Ostravě zahajuje 21. září novou sezonu a ne ledasčím - ve světové premiéře uvede dramatizaci románu Bernarda Malamuda Správkař. Hru o krutosti lidstva a síle člověka připravil pro ostravskou scénu dramatik Arnošt Goldflam.

Zdroj: Divadlo Petra Bezruče Autor: Tomáš Ruta

„Inscenace je uměleckým komentářem aktuální společenské situace, jež v několika po sobě následujících soudních kauzách prověřila naše chápání pojmu svoboda. Po inscenaci 1984 přichází Divadlo Petra Bezruče znovu s tématem zla, tentokráte ale nikoliv zla systémového, ale zla téměř banálního a hluboce lidského,“ popsala hru lektorka dramaturgie Stanislava Rožnovská.

Za román Správkař (The Fixer, 1967) obrdržel Malamud, americký spisovatel židovského původu, Pulitzerovu cenu. Při psaní příběhu se inspiroval skutečnou událostí, ke které došlo v roce 1911 v Kyjevě. Tehdy byla na předměstí nalezena mrtvola třináctiletého chlapce, který měl k nepoznání rozbitý obličej. Zavražděn byl sedmačtyřiceti bodnými ranami. V červenci 1911 byl zatčen a z rituální vraždy obžalován sedmatřicetiletý Žid Mendel Bejlis, správce cihelny, v jejíž blízkosti byla vražda spáchána.

  • Správkař
    Správkař autor: Tomáš Ruta, zdroj: Divadlo Petra Bezruče
  • Správkař / Jiří Müller, Tomáš Dastlík
    Správkař / Jiří Müller, Tomáš Dastlík autor: Tomáš Ruta, zdroj: Divadlo Petra Bezruče

Arnošt Goldflam na stránkách divadla ke hře dodává: "Osud hlavního hrdiny, Jakova Boka, tak trochu smutného, až směšného nešťastníka, jeho příhody, které balancují na hraně mezi komedií a tragikou, mě zajímají už řadu let. A tak si říkám, že je divadlo tím pravým místem, kde má tento příběh také své místo. Vždyť je to skoro detektivka, ta Bokova cesta z malého štetlu až do Kyjeva, kde je obviněn z rituální vraždy. Ten jeho osud je jako buchar, který na člověka nemilosrdně dopadá ve chvíli, kdy si myslí, že už – snad konečně – bude dobře. A člověk to celé sleduje bez dechu, až k překvapivému konci."

Správkaře uvede Bezručovo divadlo v režii Martina Františáka. V hlavních rolích se divákům představí Dušan Urban, Tomáš Dastlík, Sylvie Krupanská, Ondřej Brett, Miroslav Kudela, Filip Březina a další. Choreografii připravila Zoja Mikotová, hudbu složil Nikos Engonidis.