OBRAZEM: Mladá architektura mění náměstí v tančírny

Praha - Absolventka liberecké Technické univerzity Zuzana Procházková zvítězila ve čtvrtém ročníku soutěže Young Architect Award. Tématem soutěže byl veřejný prostor v historickém kontextu. Autorka si pro svůj vítězný projekt vybrala zpustlé historické centrum města Jerez de la Frontera v jihozápadním Španělsku.

Výsledky mezinárodní přehlídky pro studenty architektury a architekty do 33 let ve středu večer pořadatelé vyhlásili v rámci veletrhu For Arch. Procházková proměnila nevyužívané náměstí v tančírnu pod širým nebem s pódiem pro tanečníky i parkem. Porota její práci ohodnotila i prvním místem v kategorii Projekty.

Procházková proměnila nevyužívané náměstí v tančírnu
Zdroj: ČTK

Z druhého místa a současně i z Ceny architekta Josefa Hlávky se radovala Tereza Komárková, která rovněž vystudovala Fakultu umění a architektury liberecké univerzity. Zaměřila se na problém knihovny Martina Kabátníka v Litomyšli. „Nahrazením nevyhovující knihovny oživuje historické náměstí o nový veřejný prostor, komunikace a městské vybavení. Současně architektonicky intimně dotváří jedinečné historické prostředí,“ stojí v hodnocení poroty.

Nová podoba knihovny Martina Kabátníka v Litomyšli
Zdroj: ČTK

Dvojice slovinských architektů Rok Škerjanc a Andrej Šeligo získala třetí místo za svůj projekt úpravy prostranství okolo kostela ve francouzském městě La Clayette a vytvoření kulturního centra. Tento projekt zároveň zvítězil v anketě veřejnosti na webu soutěže.

Rok Škerjanc a Andrej Šeligo navrhli projekt úpravy prostranství okolo kostela
Zdroj: ČTK
Návrh podoby kulturního centra
Zdroj: ČTK

Cenu rektora ČVUT za školní práci v kategorii Projekty udělili porotci Tomáši Zdvihalovi za jeho návrh revitalizace bývalého barokního kláštera paulánů v Nové Pace. Do soutěže pro začínající architekty se letos přihlásilo 60 autorů, pořadatelé pro ně ve spolupráci s Národním památkovým ústavem vybrali konkrétní lokality v Praze, Brně, Ostravě a Liberci. Jde o místa aktuálně problematická nebo o lokality, které obyvatelé daných měst vnímají citlivě.

Protože součástí kulturního, architektonického i technického dědictví země jsou i průmyslové stavby, nemuseli se mladí architekti zaměřit pouze na dotváření historických jader měst. Pravidla dovolují přihlásit i návrhy revitalizací či konverzí průmyslových objektů. V soutěži se tak objevil návrh na úpravu areálu pražského nákladového nádraží Žižkov, aktuální je také návrh na experimentální divadelní scénu v Českém Krumlově.