Jára Cimrman zve do kina na přímý přenos Českého nebe

Praha - Hra fiktivního českého génia, vynálezce, cestovatele a vlastence Járy Cimrmana zamíří v historicky prvním přímém přenosu do kin v České republice. Stane se tak 4. října večer u příležitosti 45. narozenin divadla, které nese Cimrmanovo jméno.

Podle Radky Urbancové ze společnosti Aerofilms přenese tento historicky první přímý satelitní přenos z České republiky do kin slavnostní představení hry České nebe. První satelitní vysílání bude uskutečněno v HD, tedy v „hodně dobré“ kvalitě, uvedla.

Kromě zhlédnutí inscenace v pohodlí svého oblíbeného kina budou mít diváci možnost vybrat si své nejoblíbenější přednášky pro seminář. Do projektu se k dnešku přihlásilo šest desítek kin. Režie přenosu se ujal Jan Svěrák. O přestávce provede diváky zákulisím včetně herecké šatny, v roli reportéra se představí nový člen souboru Divadla Járy Cimrmana Vojta Kotek.

Herecké desatero, Železniční stomatolog, Cimrmanova teorie poznání

Každému návštěvníkovi ve všech kinech bude o přestávce nabídnuta sklenka sektu, aby si publikum mohlo alespoň na dálku s oslavenci v Praze přiťuknout. Diváci na webových stránkách Jarmara hlasovali o tom, které přednášky populárních cimrmanologů chtějí v přímém přenosu slyšet. Zvítězily Herecké desatero, Železniční stomatolog a Cimrmanova teorie poznání. Pro velký zájem se má slavnostní večer vysílat živě i na webu Seznam.cz.

Prvním počinem Divadla Járy Cimrmana byla 4. října 1967 premiéra hry Akt Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Stalo se tak v pražské Malostranské besedě, kde má být 8. října otevřeno muzeum vynálezů populárního Járy.

Ve hře České nebe s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft se při slavnostním večeru na jevišti objeví Zdeněk Svěrák, Jan Kašpar, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Genadij Rumlena, Václav Kotek, Michal Weigel a Miloň Čepelka. Délka přenosu bude zhruba dvě a půl hodiny včetně dvacetiminutové přestávky.

Více informací se zájemci dozvědí také na Aerofilms.cz. Předprodej vstupenek do kin byl už ve většině kin spuštěn, prodávají se po 200 nebo 250 korunách.