Louvre zdůraznil přínos muslimské civilizace pro Západ

Paříž - Pařížské muzeum Louvre v sobotu otevře pro veřejnost své nové křídlo, které bude hostit stálou výstavu věnovanou islámu. Nové výstavní sály, které mají podle představitelů Louvru přispět k většímu porozumění mezi kulturami, se otevírají v době násilných muslimských protestů kvůli videu a karikaturám, jež urážejí proroka Mohameda.

Vybudování nového křídla Louvru je nejzásadnější přestavbou muzea od otevření slavné skleněné pyramidy před 20 lety. Stálo téměř 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). Francouzský stát vložil do stavby 31 milionů eur, Louvre sám zaplatil 11,5 milionu eur.

Zbývající peníze pocházejí od dárců, jimiž byly především muslimské země - Maroko, Saúdská Arábie, Omán či Kuvajt. V nové budově bude vystaveno na 18 tisíc artefaktů spojených s islámem, které byly vytvořeny od roku 632 až po začátek 19. století. Jsou mezi nimi díla, která vznikla v muslimském kulturním okruhu zasahujícím od Španělska až po Indii.

Již roku 1893 bylo založeno oddělení "muslimského umění" a otevřela se první místnost věnovaná islámským sbírkám. Vznik nového křídla slavného pařížského muzea předznamenalo už v roce 2004 vytvoření samostatného oddělení islámské kultury v Louvru.

Vznik nového oddělení islámské umění silně podporoval tehdejší prezident Jacques Chirac, který tak chtěl zdůraznit přínos muslimské civilizace pro západní kulturu. Výstavu na podzim doprovodí další kulturní počiny, například přehlídka filmů slavného íránského režiséra Abbáse Kiarostamího, který v létě navštívil i Česko.