Shakespearovy ženy se vzbouří poprvé i v Evropě

Praha - V Shakespearových hrách se vše točí kolem žen, tvrdí Tina Packerová, znalkyně tvorby anglického dramatika. V pětidílném jevištním cyklu Women of Will, the Complete Journey seznámí publikum postupně s několika Shakespearovými ženskými postavami. V Česku má americký projekt 21. září evropskou premiéru.

„Dokázal vidět tradiční stereotypy mužské nadvlády a ženské podřazenosti v konkrétních lidských situacích,“ říká o Shakespearovi předkladatel Martin Hilský. Tina Packerová se postupně promění ve dvaatřicet různých postav - různých ženských charakterů. Její protějšek ale zůstává pořád stejný, je jím obyčejný muž ze současnosti. Ztvárnil jej Nigel Gore.

„Opravdu slyším v Shakespearovi hlasy těch žen, které se staví na odpor a bouří se proti sociálním strukturám, jež je obklopují,“ tvrdí Packerová. Její projekt kombinuje samotné ženské party ze Shakespearových her s vysvětlením a komentováním těchto postav.

S „ženami vůle“ - pokaždé s jinými - se diváci seznámí v pražském divadle Kolowrat během pěti večerů od 21. září do 20. října. Všechna představení jsou uváděna s českými titulky Martina Hilského. Recenzi jedné části zveřejní web ČT24 o víkendu.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

Ani po skončení Women of Will, the Complete Journey shakespearovské divadlo v originální angličtině Kolowrat neopustí. Tina Packerová se zde představí také jako režisérka Hamleta. Hlavní role se ujme Guy Roberts, zakladatel jediného profesionálního anglicky hovořícího souboru v Česku Prague Shakespeare Festival, a po jeho boku soubor tvořený profesionálními herci z České republiky, Británie, Francie a USA.  Hamlet, dánský princ, bude na programu 26., 27., 28. října a 2. listopadu.