Monica Vittiová ztracena v Červené pustině

Filmová studie mladé ženy, která zoufale hledá své místo v odcizeném světě. Italský film Červená pustina (1964) odvysílá ČT2 24. září ve 21:45. Připomene jím v rámci cyklu Velikáni filmu režiséra a scenáristu Michelangela Antonioniho.

Jediným barevným filmem cyklu, Červenou pustinou, zakončil v roce 1964 italský režisér Michelangelo Antonioni svou „tetralogii citů“. Zopakoval v ní ústřední téma z Dobrodružství (1960), Noci (1961) a Zatmění (1962).

Okouzlující Monica Vittiová, procházející všemi díly tetralogie, tu znovu dokonale ztělesňuje ženu, jejíž vnitřní duševní a citový svět nenachází nejmenší kontakt se zdánlivě normálním světem okolo. V prostředí prudkého rozvoje průmyslu a technologií, italského „hospodářského zázraku“, jako by její Giuliana přes veškerou snahu zaostávala za ostatními a jejich způsobem myšlení. Nerovnoměrný, až protichůdný vývoj technické civilizace a lidských emocí je myšlenkovou páteří celé tetralogie.

Film je situován do okolí Ravenny, nedaleko míst, kde architektura a mozaikové malby připomínají kulturu dávno minulých století a kde v moderní době vyrostl nový, nezvyklý svět funkčních staveb, kovových potrubí, cisteren, komínů a vysokých pecí. Svět zalidněný techniky a dělníky, kteří toto prostředí vytvořili a v jejichž myšlení se začínají rodit kvalitativně nová etická a estetická kritéria, nová morálka a nová psychologie. Svět, v němž Giuliana nenachází pro sebe žádné záchytné body.

Zatímco za první Dobrodružství získal Antonioni na MFF v Cannes v roce 1960 „jen“ Cenu poroty a uznání několika málo osvícených kritiků, za Červenou pustinu, v níž zcela upustil od příběhové zápletky a naopak posílil obrazové sdělení záběry nehostinné průmyslové krajiny a především cíleným a symbolickým využitím barev, už byl na MFF v Benátkách v roce 1964 oceněn Velkou cenou Zlatý lev a navíc Cenou FIPRESCI.

Il deserto rosso. Režie: Michelangelo Antonioni. Scénář: Michelangelo Antonioni a Tonino Guerra. Kamera: Carlo Di Palma. Hudba: Giovanni Fusco a Vittorio Gelmetti. Hrají: Monica Vittiová, Richard Harris, Xenia Valderiová, Carlo Chionetti, Rita Renoirová a další. ČT film uvede v italském znění s titulky