Galerii hl. města Prahy nejspíš povede Magdalena Juříková

Praha – Galerie hlavního města Prahy je již nějaký pátek bez ředitele. Milan Bufka totiž v srpnu rezignoval, aby předešel oficiálnímu odvolání z funkce. Během dopoledne se sešla komise, která vybírá a posuzuje kandidáty, kteří májí nyní zájem o Bufkovo volné místo.

Do výběrového řízení se přihlásilo celkem deset zájemců (Milan Bufka, Rostislav Koryčánek, Eva Balaštíková, Karel Srp, Marek Pokorný, Zdeněk Marek, Petra Hoftichová, Richard Frederick Drury, Simona Vladíková, Magdalena Juříková). První ústní jednání se konalo již minulý týden a rada zúžila výběr na tři kandidáty. Ti dnes prošli kolem druhým. 

Definitivní výsledky ale nebudou známy, dokud je nepotvrdí městská rada. Podle Jana Skřivánka z časopisu Art+Antiques se z výše zmíněných jmen vyprofilovali tři favorité. A to sice bývalý ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný, ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek a Magdalena Juříková z Galerie Zlatá husa. Poslední jmenovaná má největší šance, oficiálně ale nic není potvrzeno.  

Milan Bufka, který se do řízení přihlásil navzdory vlastní rezignaci, je podle Skřivánka mimo hru. Zbytku kandidátů prý nemůže po profesní stránce konkurovat, navíc ještě nevyprchala nespokojenost radních s Bufkovým dosavadním vedením. „Do čela galerie byl dosazen na podzim 2008, a byť prošel konkurzem, byla to politická hra. Za čtyři roky se nijak neprofiloval,“ komentuje Skřivánek ředitelovo kralování. 

Uchazeči se od sebe liší hlavně v odlišné vizi osudů Národní galerie a Galerie hlavního města Prahy. Obě instituce jsou často zaměňovány a první jmenovaná je veřejností vnímána hlavně jako odborník přes stálou expozici, kdežto pražská galerie kooperuje a zapojuje do spolupráce i další městské fragmenty, jako třeba Dopravní podniky apod. 

Nové vedení se také bude muset zabývat věčnou otázkou Slovanské epopeje. Spekuluje se totiž o jejím případném vystavení v zahraničí či o vystavění speciálního samostatného pavilonu, kde by se plátna natrvalo usídlila. S tím se však budoucí ředitel zatím stresovat nemusí, dílo Alfonse Muchy doposud zůstává ve Veletržním paláci a ještě nějakou dobu to tak bude.