To bude tanec! Blonďatá bestie i zlatý hoch ve StarDance

Praha - Když hvězdy tančí, můžete se dívat, kibicovat a fandit. Od 3. listopadu už v páté řadě show StarDance, která opět svedla na parketě dohromady známé osobnosti s profesionálními tanečníky. A kdo se bude snažit tanečními kreacemi diváky zabavit a získat jejich přízeň? Herci Dana Morávková, David Švehlík, Barbora Poláková a Oldřich Navrátil, sportovci Kateřina Baďurová a Martin Procházka, zpěvák Petr Bende a modelka Pavlína Němcová.

Hvězdy už tančily na letišti nebo ve vodě, podobu páté řadě StarDance dal vesmír. Vznášet se v něm bude osm tanečních párů. Některé z neprofesionálních poloviček mají zkušenosti s tancem slušné, některé skromné a některé téměř žádné.

Dana Morávková, herečka a také choreografka, patří do první skupiny. Jejím tanečním parťákem bude Jiří Hein, jeden ze dvou nových tanečníků, většinu ale diváci znají z předchozích řad show.

StarDance V: Dana Morávková a Jiří Hein
StarDance V: Dana Morávková a Jiří Hein

„Absolvovala jsem pouhých pár hodin v tanečních kurzech jako náctiletá dívka, než mne osud zavál do Francie. Upřímně přiznávám, že taneční mě moc nepoznamenaly. Jsem ryzí tanečnicí začátečnicí,“ přiznává naopak modelka Pavlína Němcová, která to na parketu roztočí s Janem Tománkem.

StarDance V: Pavlína Němcová a Jan Tománek
StarDance V: Pavlína Němcová a Jan Tománek

Ani herečka Barbora Poláková, která se proslavila jako "blonďaťá bestie„, se necítí příliš pevná v kramflecích, zvláště v těch vysokých. “Co se týče tance s partnerem, jsem naprostá začátečnice. Ve škole jsme možná tančili párkrát polku v páru, ale vím, že jsem to moc nezvládala. Když tančím sama, jsem asi pokročilá," připouští přeci jen nějakou taneční dovednost, ovšem sólovou, tu ve StarDance příliš nevyužije. Naštěstí má dobrého poradce ve zkušeném Václavu Masarykovi.

StarDance V: Václav Masaryk a Barbora Poláková
StarDance V: Václav Masaryk a Barbora Poláková

Kateřina Baďurová, toho času trenérka atletiky, považuje za svůj největší životní úspěch stříbro, které získala v roce 2007 na mistrovství světa v Ósace za skok o tyči. Spolu s tanečníkem Janem Onderem má ve StarDance šanci opět nějakou „medaili“ vyhrát, jistě bude pro ni výhodou, že na dril při trénincích je zvyklá.

StarDance V: Kateřina Baďurová a Jan Onder
StarDance V: Kateřina Baďurová a Jan Onder

Stejně tak hokejista Martina Procházka, „zlatý hoch“ z olympijského Nagana, který nacvičuje kroky s Terezou Bufkovou. „Jsem na něj zvědav, protože hokejistu jsme – jestli se nepletu – ještě neměli. Myslím, že by mohl společenský tanec obohatit nějakým elegantním hákováním,“ poradil Procházkovi Marek Eben, který bude opět s Terezou Kostkovou show moderovat.

StarDance V: Martin Procházka a Tereza Bufková
StarDance V: Martin Procházka a Tereza Bufková

Nejstarším hvězdným tanečníkem bude herec Oldřich Navrátil, taneční oporou mu je Kamila Tománková. Jeho herečtí kolegové a vrstevníci Jiří Schmitzer a Václav Vydra to ve StarDance dotáhli až do semifinále. „První kolo máme jisté,“ odhaduje Navrátil skromně, že při nevyřazovacím večeru vypadnout nemůže.

StarDance V: Kamila Tománková a Oldřich Navrátil
StarDance V: Kamila Tománková a Oldřich Navrátil

Zpěváka Petra Bendeho prý k účasti ve StarDance inspiroval bývalý hlasatel Alexander Hemala, který statečně tančil v minulém ročníku a který je Bendeho vzdálený příbuzný. „Zásadně ploužáky s dvěma otočkami. To mám léty prověřeno,“ odpověděl muzikant na otázku, co tančí, když se dostane na parket. Základy tedy má, vypilovat mu je pomůže Lucia Krnčanová.

StarDance V: Petr Bende a Lucia Krnčanová
StarDance V: Petr Bende a Lucia Krnčanová

A poslední (samozřejmě jen v tomto výčtu, ve StarDance třeba i první) mužskou hvězdou je herec David Švehlík. Jeho si do parády bere Simona Švrčková. „Dřevem jsem byl, dřevem zůstávám,“ zhodnotil své pokroky po prvních zkouškách. Mírná ironie, s kterou v upoutávce přeje divákům příjemnou zábavu, tak opravdu není něco, co byste si vsugerovali. 

StarDance V: Simona Švrčková a David Švehlík
StarDance V: Simona Švrčková a David Švehlík

"Doufám, že krev, pot a slzy při zkouškách se promění v úsměv, radost a krásu na parketu a obrazovkách," přeje si generální ředitel ČT Petr Dvořák. A příjemnou podívanou se tvůrci v páté řadě rozhodli ještě osvěžit několika novinkami.

StarDance V roztančí i Ebena s Kostkovou 

Poprvé taneční číslo se vším všudy vystřihnou také moderátoři Marek Eben a Tereza Kostková, kteří dosud při přenosech o tanci víceméně jen teoretizovali. Eben si od vystoupení slibuje, že diváci už nikdy nic podobného nebudou chtít vidět, ale i tak (nebo tím spíš) je jistě na co se těšit. Dvě ozvláštnění se týkají přímo soutěžících: Hudbu k „tanci na poslední chvíli“ se dozvědí až před začátkem přenosu a budou mít dvacet minut na to, aby s ní sesynchronizovali naučené kroky. Při „společné choreografii“ se páry rozdělí do dvou týmů a půjde jen o jediné - kdo ji zatančí lépe.

Hodnocení bude na porotě, kterou letos tvoří Zdeněk Chlopčík, Tatiana Drexler, Jan Révai a Eva Bartuňková. Nicméněně pro všechna kola platí stejná pravidla jako v předchozích ročnících, kdy do bodování, respektive pořadí tanečních párů, měli svými hlasy co mluvit i diváci.

Video Upoutávka na StarDance V
video

Upoutávka na StarDance V

V pátém StarDance hvězdy poprvé zatančí 3. listopadu a pak jim bude patřit každý sobotní večer od 20:00 na ČT1. Na finále dojde dva dny před Štědrým večerem. O hudební doprovod tanečních čísel se opět postará Moondance Orchestra pod vedením Martina Kumžáka.

A možná 22. prosinec nebude posledním setkáním se StarDance na obrazovce České televize. Generální ředitel Petr Dvořák prý doufá, že hvězdy na ČT ještě tančit budou.