Sousedská hlídka aneb Paka v akci

Možná je dobře, že nevíme, co je za hranicí známého vesmíru, kam už naštěstí nedohlédneme. Nepochybně tam někde masturbují predátorští slizouni, z nichž odkapává zelený hnus, aby se patřičně nažhavili před další invazí na naši rodnou modrou. Mají na ni zálusk už hodně dlouho a tentokrát pár kapek zbylo i na tohle přívětivé městečko Glenview, které vypadá jako místo pro život, kde se naplňují sny. Jenomže tady můžete v poslední době také klidně, nečekaně a brutálně natáhnout brka! A protože profláklá americká námořní pěchota v takovýchto případech zachraňuje přednostně L. A., New York, Washington, amerického prezidenta, slečny v nesnázích a sem tam i nějakého opuštěného psa, musí se tu o pořádek postarat místní řízci sami!

Jenom je třeba dát je dohromady. A na to je tady nejlepší iniciativou, přátelskými gesty, skoromrtvými spermiemi a touhou zakládat stále nové občanské spolky profláklý sales manager místního supermarketu Evan. Je to muž činu, který nikdy nechce stát stranou (což v praxi znamená, že má kvedlačku v každé polívce), a také chlapík, kterého nezajímá, co tohle město dělá pro něj, ale hlavně to, co on dává jemu (což v praxi znamená, že je to prudič, který chce svým příkladem strhnout jiné).

Evanovi je šumák co se odehrává na hranicích galaxie, neboť je plně zaměstnán svými línými spermiemi a tím, jak učinit život v Glenview lepším, šťastnějším a bezpečnějším. A to je super aktuální ve chvíli, kdy v jeho obchoďáku natáhla bačkory (což je mírný výraz pro divoká jatka, co se tam stala) první oběť - noční hlídač a čerstvý americký občan Antonio Guzman. Přestože byl nevyzpytatelně nebezpečný, neboť mu dali zbraň, se kterou ho nenaučili zacházet, neubránil se. To, co ho sejmulo, se s ním dvakrát nepáralo (v plném smyslu toho slova), takže to, co z něj zbylo, je dobré akorát tak do konzervy pro psy.

Na pár tisíc lidí je tu jen pár policajtů, a tak nebude lehké vraždící monstrum najít. Jenomže pak hypertroficky empatickému Evanovi dojde, že odpovědnost mají vlastně i občané městečka…

Sousedská hlídka / Rosemarie DeWittová, Ben Stiller, Vince Vaughn, Jonah Hill
Sousedská hlídka / Rosemarie DeWittová, Ben Stiller, Vince Vaughn, Jonah Hill

Jeho slzy se proměnily v pěsti

… protože mordovat lidi a stahovat je z kůže, to se prostě slušnejm lidem nedělá (pokud jejich kůži fakt z nějakého důvodu urgentně nepotřebujete), o čemž Evan všechny informoval na místním stadionu, kde vyhlásil, jak bylo jeho (zlo)zvykem, založení další místní občanské iniciativy, která nesla stejně hrdý jako zlověstný název: Sousedská hlídka.

Na první svolanou schůzku k němu přišli tři místní balíci s indiferentní motivací a vyhroceným smyslem pro kolektivní pařbu a průser. Rozevlátý Bob, který má v přízemí svého domu útulnou zašívánu pro chlapy, miluje tohle město skoro stejně jako Evan a jen o něco málo méně než představu (se kterou do toho jde), že členství v Sousedské hlídce je libovou záminkou k tomu, jak vypadnout z domova na panáka a pokec s klukama, kdykoli na to dostane chuť.

Druhým do party je zaťatý a zamindrákovaný buřt Franklin, kterého nevzali k policajtům, protože nesložil žádnou předepsanou zkoušku, což v něm vzbudilo zarputilé a současně nepodložené přesvědčení, že na to má a že to dá v husté službě Sousedské hlídky, která místním „šerlokům“ ukáže, zač je v Glenviewu pendrek. Třetím domobrancem, který zvedl Evanem hozenou rukavici, je pásek Jamarcus, jenž tvoří se svým divným jménem harmonickou jednotu, protože i divně vypadá (čemuž se nelze divit, neboť jeho představitel Richard Ayoade je mixem nigerijského otce, norské matky a úspěšného studia práva na univerzitě v Cambridgi). Do Glenviewu se přistěhoval nedávno a kromě kydů o potřebě větší angažovanosti v místní komunitě ho do Sousedské hlídky přivedla bujná představa toho, jak zachraňuje krásnou, vyděšenou Asiatku, která se vylekala, protože měla dojem, že si před ní v nočním parku stahoval sádrový trpaslík kalhoty.

Sousedská hlídka / Vince Vaughn, Ben Stiller, Rosemarie DeWittová, Jonah Hill
Sousedská hlídka / Vince Vaughn, Ben Stiller, Rosemarie DeWittová, Jonah Hill

Evan profesionálně rozdělil město do dvanácti služebních sektorů, Bob obstaral slušivé služební bundy s logem okřídleného tygra (aby se na ně benga nevytahovali se svými fádními uniformami) a vyrazili do ulic, ve kterých bylo hned o něco bezpečněji, pátrat po vraždícím úchylovi. Všem byli tak trochu pro smích, ale oni cítili, že tohle není jen nějaká vyprázdněná a nablblá občanská iniciativa, ale něco jako životní filozofie a styl – a že brzo nastane jejich velká chvíle. A taky, že ano!

Jejich noční služby jsou prostoupeny chlastem, trávou a kradmým močením do plechovky, aby nevyplašili svoji kořist, která se ale stále skrývá někde v temnotách. Když našli divnou destrukční kouli a kus divného chapadla, začali cosi tušit. A když v krátké době podruhé narazili na zelený sajrajt, připomínající čerstvé sperma vodníka Česílka (drsný František Fuka ho, jak bývá jeho zvykem, ve svých titulcích k filmu nazval sice nepublikovatelně, ale mnohem výstižněji), došlo jim, že to, co ohrožuje jejich milovaný Glenview, není vyhoněný úchyl lidského rodu, ale banda nabuzených emzáků, kteří rozhodně nejsou ze spřáteleného rodu E. T.

Blbý jako „stillerovka“

Noční hlídka je hloupé, nevkusné, laciné, vulgární a špatně zabalené zboží s prošlou lhůtou, které sice není produkčně odbyté a herecky odfláknuté, ale spíše nežli hustou, relaxační zábavu (jež byla očekávána) navozuje pocit promarněného potenciálu, který slušný komediální sci-fi námět nabízel. Fórky typu focení s mrtvým emzákem, chutnají emzákům žvejkačky(?) nebo mají raději člověčinu či prstování destruktivní emzácké koule, která postupně zlikviduje krávu, traktor a stoh slámy, fungují jen rozpačitě, chvíli a vlažně. Vlastně se tu ani není moc čemu smát (byť v některých momentech máte pocit, že byste už skoro mohli), a to je problém v rámci daného žánru základní, od něhož se odvíjí většina ostatního.

Sousedská hlídka /  Ben Stiller, Jonah Hill
Sousedská hlídka / Ben Stiller, Jonah Hill

Tahle vykutálená partička provinčních nýmandů prostě baví spíše jen sporadicky, za což může dílem scénář, kde téměř absentují dotažené pointy, gagy a hlášky, a dílem herecké výkony ústředních hvězd v čele se stále méně soudným Benem Stillerem (Zoolander, Fotr je lotr), který to celé (sice v duchu toho, jak je napsána jeho postava, ale proti duchu žánru) bere hodně seriózně, odpovědně a vážně. A na tom není vskutku nic k popukání. I charismatický Vince Vaughn (který si s Benem Stillerem zahrál před pár lety Vybíjenou) tady spíše jen platonicky figurkaří a zavalitý Jonah Hill je spíše snaživý nežli přesvědčivý a k sežrání. A tak v téhle hlídkové sestavě (pro někoho možná trochu překvapivě) vede britský borec s lehce úchylným stylingem a zřejmě nejvyšším účesem a IQ ve městě Richard Ayoade, s nímž je spojeno i jedno z nemnoha překvapení, které od takzvaných ostatních netušíte již od samého počátku.

Čtyři trapáci z Glenview a pár hnusných, byť slušně vyvedených emzáků multikina zřejmě bořit nebudou. Stále ještě v rámci celovečeráku spíše začínající režisér Akiva Shaffer, za nímž je shitovka Piráti silnic, to neurval, i když investoval hodně do zvláštních efektů, poctivých trikových sekvencí, neohraničené verbální vulgarity i slibného castingu, jemuž ale již nedokázal skrze naředěný scénář k hraní nic moc nabídnout. Nebudeme si nic namlouvat, Sousedská hlídka je vidlácká, rádoby sci-fi, středostavovská buddy komedie („Jdeme zabíjet emzáky, zlato!“), která měla rozhodně větší ambice, než se jí nakone podařilo naplnit. Jeden z mála nezkaleně pozitivních pocitů, který si z tohoto spektáklu můžete odnést, vychází z úlevného zjištění, že s nimi v jejich přelíbezném Glenwievu nemusíte žít, stejně jako nemusíte dělat nic významně náročného pro to, abyste na něj (i na ně) obratem hladce zapomněli.

SOUSEDKSÁ HLÍDKA / THE WATCH. USA 2012, 102 min., české titulky, od 15 let, 2D. Režie: Akiva Schaffer. Scénář: Evan Goldberg, Seth Rogen, Jared Stern. Kamera: Barry Peterson. Hudba: Christophe Beck. Hrají: Ben Stiller (Evan), Vince Vaughn (Bob), Jonah Hill (Franklin), Richard Ayoade (Jamarcus), Rosemarie DeWittová (Abby), Will Forte (seržant Bressman), Mel Rodriguez (Chucho). V kinech od 27. září 2012.