Pocta Václavu Havlovi vychází k jeho nedožitým narozeninám

Praha - Boj o vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neskončil. Ministr zahraničí (a také prezidentský kandidát) Karel Schwarzenberg s tímto vzkazem v neděli večer pokřtil DVD s názvem Pocta Václavu Havlovi. Jde o záznam stejnojmenné akce, která se konala loni v prosinci v pražské Lucerně pět dní po Havlově smrti. Při příležitosti nedožitých narozenin exprezidenta se dále dnes večer v pražském divadle Archa koná akce Málo bolo Havla. Vystoupí slovenští hudebníci, třeba Marián Varga nebo Zuzana Homolová. Narozeniny by Havel oslavil 5. října.

V neděli večer si přišlo připomenout atmosféru loňského loučení do pražského Paláce Akropolis několik stovek lidí. Zahráli jim muzikanti, které měl Havel rád a kteří se většinou zúčastnili i loňského koncertu.

„DVD je výsledek jakési spontánní aktivity. Vloni celý koncert natáčela Česká televize a nám přišlo logické, aby ti, co se na akci nedostali, nebo i ti, kteří tam byli, si mohli koupit záznam,“ uvedl jeden z pořadatelů David Gaydečka.

„DVD zachycuje celou tehdejší atmosféru“

Vloni na vzpomínkový multikulturní večer s exprezidentem, který zemřel 18. prosince, rozdali pořadatelé asi 4 000 lístků. Stovky lidí se ale do sálů Lucerny nedostaly a sledovaly vystoupení na velkoplošné obrazovce z Václavského náměstí. Na akci se hrála muzika i divadlo, promítaly se filmy připomínající osobnost českého státníka, spisovatele a dramatika.

DVD, které vyšlo v srpnu, časově kopíruje program přímo v Lucerně. „Nejde ale jen o část z hlavního sálu, kterou vysílala přímým přenosem televize. Jsou tam třeba i rozhovory. DVD zachycuje celou tehdejší atmosféru,“ uvedl Gaydečka. Veškeré tržby z prodeje DVD půjdou do Knihovny Václava Havla, jejíž vznik před osmi lety inicioval právě Schwarzenberg.

Film začíná symbolicky kapelou Velvet Underground Revival Band, složenou z hudebníků, kteří prošli různými podzemními formacemi, jež často koncertovaly na Havlově chalupě na Hrádečku. Na záznamu nechybí kapela Garage s Tonym Ducháčkem, David Koller, s nímž si zahrál Ivan Král, který tehdy přiletěl z Ameriky, Tata Bojs, Jasná páka/Hudba Praha nebo třeba Jiří Stivín.

DVD symbolicky uzavírají undergroundoví The Plastic People Of The Universe, jejichž uvěznění v 70. letech podnítilo vznik Charty 77, jejímž představitelem byl i Havel. Se skupinou spolupracoval i později na pořádání utajených koncertů na Hrádečku.

Plastici zahráli i nyní v Akropoli. Klasický repertoár předvedl i Velvet Underground Revival Band. Vladimír Mišík si přizval na pódium syna Adama a společně se vrátili k písni Slunečný hrob. Zpěvačka a kytaristka Saša Langošová zazpívala píseň Suzanne Vega. Diváci tleskali i vystoupením Michala Ambrože, Tonyho Ducháčka, Vlasty Třešňáka nebo kytarového mága Štěpána Raka.