Hřebejkovy Líbánky skončily svatbou v Liberci

Liberec - Stanislav Majer a Anna Geislerová se poslední zářijový víkend vzali v Liberci. Koordinátorem svatby byl režisér Jan Hřebejk, kamerou slavnostní den zachytil Martin Štrba. Na Líbánky do kin pojedou novomanželé za rok.

Liberec se stal posledním místem natáčení nového filmu Jana Hřebejka, na němž opět spolupracuje se scenáristou Petrem Jarchovským (společně natočili kupříkladu Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo nebo Krásku v nesnázích). Většina filmu Líbánky vznikala v Jihočeském kraji a okolí Třeboně. Na závěrečné čtyři dny ale filmaři vyrazili na druhý konec republiky - právě do Liberce, kde točili kromě dalších scén i svatební obřad. Svatba je ve filmu důležitým momentem.

Natáčelo se především kolem libereckého kostela sv. Antonína v centru města. Přímo přes ulici proměnili filmaři prázdný nebytový prostor v prodejnu optiky, která se objevuje na začátku i na konci snímku. „Šlo o to, provázat dramaturgicky blízkost optiky k tomu kostelu, a nepodařilo se to najít nikde jinde než tady v Liberci,“ vysvětlil Tomáš Rotnágl ze společnosti K Film plus, která je koproducentem filmu, proč štáb zamířil do severočeského města.

V hlavní roli Líbánek se představí Aňa Geislerová, která byla už u studentského debutu autorského tandemu Jarchovský-Hřebejk, v Pějme píseň dohola hrála jako třináctiletá. „Už se dobře známe, víme, co od sebe můžeme očekávat. A já jako žena začínám mít pocit, že si mě už možná málo všímá,“ poznamenala herečka, že její spolupráce s Hřebejkem se od partnerského vztahu po tolika letech příliš neliší.

V Líbánkách hraje nevěstu, která se ve svůj svatební den musí vyrovnat se situací, jež může ovlivnit její právě začínající manželství i celý následující život. Na svatbě se totiž objeví neznámý host. Nikdo neví, kdo ho pozval a co vlastně chce. On ale nevěstu zná a ví jedno důležité tajemství.

„Je to takový náš pokus o žánr psychologického thrilleru. Tématem je naše paměť, to, jakým způsobem se chová a jak jsme schopni některé věci zapomínat,“ prozradil o snímku scenárista Petr Jarchovský. Líbánky uzavřou volnou trilogii filmů, jejichž ústředním tématem je tajemství, jež zasáhne do života postav. Scénář k prvním dvěma - Kawasakiho růži a Nevinnosti - napsal taktéž Jarchovský.

Vedle Geislerové a Majera obsadil Hřebejk do svého nejnovějšího filmu Kristýnu Fuitovou Novákovou, již nejvíc proslavila role Jindřišky v jeho komedii Pelíšky, Jiří Černého, Jiřího Šestáka či Davida Máje. Líbánky vznikají v koprodukci České televize.