Rozhlasové vysílání upevňuje spojení v lázních

Poděbrady - 29. ročník Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2012 se koná od 2. do 4. října v Poděbradech. V letošním ročníku se soutěží ve třech kategoriích – Cestopis, Rozhlasová hra a zcela poprvé se v soutěži objevila Zpravodajská relace. Součástí festivalu jsou rovněž ankety Moderátor roku a Pořad roku. Obě vyhlásila Asociace rozhlasových organizací.

Zdroj: Český rozhlas Autor: Karel Kosobud

Soutěžit mohou pořady, které byly odvysílány v době od 1. ledna 2011 do 31. května 2012. Motto letošního ročníku festivalu Prix Bohemia Radio zní: Zůstat ve spojení.

„Výraz 'spojení' je výrazem bytostně rozhlasovým. Jednak ve smyslu technickém, ale zejména ve smyslu mezilidském, zůstat ve spojení s našimi posluchači. S tímto mottem je spojeno i významné výročí, příští rok to bude již 90 let, co Český rozhlas začal vysílat na území České republiky,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 ředitel festivalu Miroslav Dittrich.

Video Rozhovor s Miroslavem Dittrichem
video

Rozhovor s Miroslavem Dittrichem

V rámci festivalu bude udělena Cena Karla Kyncla pro nejlepšího zahraničně politického zpravodaje, zcela nová Cena Jiřího Ješe za nejlepší komentář a jedna rozhlasová osobnost bude uvedena do Síně slávy. „V nové kategorii Zpravodajská relace bude porota hodnotit sestavení zpráv, prezentaci moderátorem i zvukové zpracování,“ doplnil Ditrich.

Hlavní náplní programu; jsou samozřejmě poslechy nejlepších rozhlasových inscenací a následná diskuse s porotou. Připraven je však bohatý doprovodný program, ve kterém nebudou chybět přednášky např. o funkci hudby v uměleckém pořadu, publicistice i v proudovém vysílání, které přednesou příspěvky významné osobnosti oboru.

Zpěvák Dan Bárta vystoupí na závěrečném večeru festivalu Prix Bohemia Radio 2012
Zpěvák Dan Bárta vystoupí na závěrečném večeru festivalu Prix Bohemia Radio 2012

Naplánovány jsou i diskuse o budoucí profilaci stanic Českého rozhlasu a o tom, zda a jak naplnit veřejnou službu v hudebních složkách vysílání. Zda zachovat stávající dramaturgické členění vysílání, či se vydat cestou úzce specializovaných okruhů, kdy dramaturgem bude sám posluchač, který si bude sestavovat svůj program z pevně profilovaného portfolia stanic Českého rozhlasu. Chybět nebudou ani pořady pro děti včetně loutkového divadla, živá vysílání přímo z Kolonády a v neposlední řadě hudební večery v Divadle Na Kovárně.