Český slavík začíná. Změní Objev a přidá Hvězdu internetu

Praha - Dostane Karel Gott 38. slavíka? Fanoušci populární hudby mohou od poledne 3. října do půlnoci 18. listopadu hlasovat o tom, kdo ze zpěváků, zpěvaček a hudebních skupin si v letošním ročníku Českého slavíka odnese cenu. Pořadatelé pro některé kategorie změnili pravidla.

Český slavík si letos připomíná půl století od svého vzniku. V jubilejním ročníku přichází s novinkou v pravidlech a způsobu hlasování o Objevu roku. Dříve nominace vyplynuly ze základního hlasování, do této kategorie byli nominováni ti, kteří se v žebříčcích ankety nevyskytovali a lidé jim posílali hlasy. „Letos jsme to udělali trochu jinak. Vytvořili jsme odbornou porotu z hudebních publicistů a dalších odborníků, kteří do tohoto finálového kola nominují ty, o kterých si myslí, že znamenají za poslední rok největší přínos z hlediska interpretace, žánru…,“ vysvětil Jaroslav Těšínský z agentury Musica Bohemica.

V minulosti se totiž podle něj stávalo, že se do finálového kola dostali interpreti, jejichž kvality někdy budily u odborné i laické veřejnosti rozpaky. „Šlo tam skutečně jenom o momentální popularitu. Je to asi největší změna, od které si slibujeme, že by měla přispět ke zkvalitnění výsledku hlasování,“ uvedl.

Pořadatelé zavedli také druhou vedlejší cenu Hvězda internetu, která je určena především pro návštěvníky různých hudebních internetových serverů, diskusí a blogů. Podle Těšínského se právě zde nachází široký okruh posluchačů většinou z mladé generace, kteří mají specifický pohled na hudbu. „Možná to přinese docela zajímavé a překvapivé výsledky,“ dodal.

Český slavík 2011 / Karel Gott a Lucie Bílá
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Hlasování skončí o půlnoci 18. listopadu. V kategorii Objev roku se bude hlasovat až do poloviny přímého přenosu slavnostního vyhlášení. Oceněni budou interpreti také ve vedlejších kategoriích - Skokan roku, Objev roku a Slavíci bez hranic, v soutěži o nejoblíbenějšího slovenského interpreta v České republice. Vyhlášení vítězů se uskuteční 24. listopadu tradičně ve Státní opeře Praha. Po dvou letech ho bude opět moderovat Ondřej Brzobohatý.