Tak nám pohřbili Václava Klause

Praha - Satirické představení nezávislého brněnského divadelního souboru Feste imaginárně dokumentující poslední rozloučení s prezidentem Václavem Klausem bude mít dnes pražskou premiéru v Roxy/NoD. Hru Romana Sikory Pohřbívání nastudoval režisér Jiří Honzírek. Premiéru měla v červnu v Brně, v Praze ji uvedou v rámci festivalu divadelní alternativy …příštívlna/nextwave…

Pražská premiéra přichází nedlouho poté, co na prezidenta při návštěvě Chrastavy zaútočil muž kuličkovou pistolí. Klaus po incidentu hovořil o atentátu. Spolupracovníci prezidenta pak naznačovali, že útok je důsledku atmosféry, kterou vyvolávají protiklausovské texty. Kancléř Jiří Weigl v deníku Právo jmenoval i hru Pohřbívání. „Trapná ubohost, pro slušného člověka nepřijatelná, je u nás vydávána některými 'kulturtrégry' za umění jenom proto, že hanobí prezidenta. Téma jako stvořené k inspiraci pro útočníky a atentátníky,“ uvedl.

Divadelní projekt je inscenován jako přímý přenos pohřbu a jeho příprav v televizi. Feste se dlouhodobě označuje za politické divadlo, často zpracovává kontroverzní témata. Tentokrát to byl Klaus a míra jeho vlivu na charakter české společnosti, ekonomiky a politiky.

Honzírek v jednom z rozhovorů uvedl, že živé umění pracuje s fikcí, s vizemi budoucnosti docela běžně. „Zveme kohokoli z Hradu - samozřejmě především Václava Klause samotného - k návštěvě představení. Po něm můžeme uspořádat veřejnou diskusi nad problémy,“ uvedl kurátor přehlídky Vladimír Hulec. Pohřbívání nastudoval soubor Feste v rámci dlouholetého cyklu Identita, v němž mapuje krizové společenské symptomy a problémy současné doby.

Roman Sikora / Pohřbívání - Režie: Jiří Honzírek, Dramaturgie: Katarína K. Koišová, Hrají: Miroslav Černý, Václav Hanzl, Lubomír Stárek, Marie Vančurová
Zdroj: Divadlo Feste