Zemřel Elo Romančík, Čechům známý z Kladiva na čarodějnice

Bratislava - Ve věku 89 let zemřel slovenský herec Elo Romančík, kterého čeští diváci znali hlavně díky filmu Kladivo na čarodějnice.

Emanuel Romančík se narodil 17. prosince v Ružomberoku. Vztah k herectví zdědil po svém otci, nadšeném ochotníkovi. V herecké linii Romančíků pokračuje také Elův syn Ivan.

Romančík, který ovšem po gymnáziu pracoval ve stavební firmě, začínal svou hereckou kariéru v divadle v Martině. Po jedenácti letech na martinských prknech, které pro něj znamenaly první uplatnění na profesionální divadelní scéně, se stal členem činohry Slovenského národního divadla, kde vystupoval mimo jiné ve slavné muzikálové inscenaci Na skle malované.

Společně s herečkou Máriou Kráľovičovou si v květnu 1957 zahrál v první živě vysílané slovenské inscenaci (Do videnia, Lucienne!) z bratislavského studia Československé televize. V televizi účinkoval i v prvních úspěšných seriálech. Z jeho práce před kamerou je ale pravděpodobně nejznámější role ve filmu Kladivo na čarodějnice (1969). Ve snímku Otakara Vávry hrál katolického duchovního Kryštofa Aloise Lautnera, který se stal jednou z obětí. Jeho poslední hereckou rolí bylo účinkování v televizní povídkové inscenaci Z môjho deníka (1995).

Kromě herectví se věnoval také malování, zejména karikatuře, fotografování a filmování. V 50. letech 20. století byl krátce poslancem Národního shromáždění Československé republiky. Na funkci rezignoval v roce 1957, po třech letech.