Tři knižní tipy Jaroslava Rudiše

Spisovatel Jaroslav Rudiš, jak známo, tíhne ve své tvorbě i zájmech k Německu a německo-českým dějinám. K prvnímu se vztahuje jeho tip na ironický román německého autora Daniela Kehlmanna Já a Kaminski, k druhému pak titul od českého autora Daniela Jana Žáka Návrat Krále Šumavy. Do třetice vybral nové vydání jediného dochovaného prozaického textu Václava Hraběte - Horečky.

Daniel KEHLMANN / Já a Kaminski
(Mladá fronta, překlad Tomáš Dimter, 229 Kč)

Anotace: Velmi ironický román o povaze kulturního žurnalismu, prolínání lží a pravdy, manipulaci, morálce a umění. Jaroslav Rudiš o knize: Daniel Kehlmann patří, myslím, k nejzajímavějším současným německy píšícím autorům. Jeho román Vyměřování světa je celosvětový bestseller, natáčí se teď podle něj film. Film vznikne i podle jeho románu Sláva, který také vyšel česky. Já a Kaminski je výborná groteska, má vtip, humor, nadhled, ale i jemný melancholický podtón prázdnoty dneška. Dá se brát jako kritika současné kulturní žurnalistiky. Hlavní postava je nesnesitelný novinář, který se chce konečně proslavit, za každou cenu. Rozhodne se, že napíše biografii o stárnoucím slavném malíři Kaminském. Jenže se ukáže, že to nebude tak jednoduché.

Václav HRABĚ / Horečka
(Labyrint, 165 Kč)

Anotace: Horečka je jediný prozaický text, který se zachoval v pozůstalosti básníka (1940–1965) považovaného za nejvýznamnějšího českého představitele beat generation. Nové vydání s černobílými fotografiemi Igora Malijevského u příležitosti výročí 50 let od napsání této novely. Jaroslav Rudiš o knize: Krátká próza, taková novelka, velmi silný lyrický, pocitový odvar z šedesátých let. Je v něm hodně jazzu, hodně melancholie, lehkých smutných lásek. Odehrává se během jednoho dne v Praze v takové velké kocovině. Svým způsobem je Hrabě, který zemřel velmi mlád, bylo mu pětadvacet, génius. Škoda že toho nenapsal víc.

David Jan ŽÁK / Návrat krále Šumavy
(Labyrint, 345 Kč)

Anotace: Životopisný román o Josefu Hasilovi, nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy. Vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jaroslav Rudiš o knize: Mám rád příběhy, které se dotýkají dějin České republiky a střední Evropy, a tohle je jeden z takových románů. Velmi pečlivě vyrešeršovaný, autor na něm pracoval asi šest let, což je na knížce znát, ale není to nějaká historická studie. Velmi svižně se čte, je to takový dobrodružný, napínavý román o legendárním převaděči. Příběh skutečného Krále Šumavy, jak ho možná neznáme. Známe všichni ten film, který má sice skvělou atmosféru, ale je dobově posunutý.