Marilyn Monroe je pro Švandovo divadlo pěkný Parchant

Praha – Neutuchající fenomén herečky Marilyn Monroe inspiroval další divadelníky, tentokrát ty ze Švandova divadla. Zdejší umělecký tým totiž připravil inscenaci, která se pokouší odhalit, co přesně stálo za kariérou sex symbolu minulého století. Hru s přímočarým názvem Parchant Marilyn sepsaly autorky Lucie Kolouchová s Natálií Deákovou.

Norma Jean či Marilyn? V podstatě jde o totožnou osobu. Za jednou se však otáčí každý muž a o tu druhou sotva zavadí pohledem. Obě mají ale něco společného – osamělost. 

„Marilyn měla sice ustláno díky Hollywoodu a díky veřejnosti na růžích, ale pak sama se sebou neuměla v podstatě žít,“ uvádí představitelka hlavní blonďaté role Zuzana Onufráková. 

Autorky hry zajímalo, co se dělo ve skrytém pozadí hereččiny kariéry, případně jak se z ušlápnuté dívčiny stala hvězda první kategorie. Propadla Monroe doopravdy hollywoodskému pozlátku a ztratila kontakt s reálným světem? Nebo to bylo všechno trochu jinak? „Opravdu tam byl velký, až hrůzný kontrast mezi tím, jak se jevila na veřejnosti a kým ve skutečnosti byla,“ hovoří zasvěceně Deáková. 

Švandovo divadlo tak uvádí další z her, kterými se vrací k tvářím minulého století. Jako byla například hra Gottland, která na příbězích slavných zkoumala českou povahu. Marilyn vstoupí poprvé na smíchovská divadelní prkna tuto neděli.