Festival Oty Hofmana potvrdil, že filmy pro děti ČT umí

Ostrov (Karlovarsko) - Tady hlídám já, Lehká jako dech, Modrý tygr, Tajemství staré bambitky a Micimutr patří mezi nejúspěšnější snímky, které zaujaly některou ze tří porot a získaly hlavní ceny na 44. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Všechny vznikly s přispěním České televize.

Jako nejlepší v kategorii filmů pro diváky do 12 let letos obdržel Cenu Oty Hofmana od odborné poroty Modrý tygr režiséra Petra Oukropce za sympatický pokus o zachycení světa dětské fantazie a vztahu k přírodě s přihlédnutím k výkonu hlavní dětské představitelky Lindy Votrubové. Za snímek v kategorii od 13 do 18 let odborná porota cenu neudělila. Televizní film Tajemství staré bambitky režiséra Ivo Macharáčka dostal zvláštní cenu odborné poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem.

Odborná porota udělila i dvě čestná uznání. A to televizní pohádce Micimutr režiséra Víta Karase za výjimečné obrazové a výtvarné zpracování. Stejné ocenění patří i herečce Veronice Divišové za její výkon ve filmu Tady hlídám já! V odborné porotě rozhodovali třeba kameraman a režisér F. A. Brabec nebo herečka Yvetta Blanarovičová.

Festivalová porota dětí a mládeže udělila hlavní cenu, Křišťálový šaton, v kategorii do 12 let filmu Tady hlídám já! režiséra Juraje Šajmoviče. Stejnou cenu v kategorii snímků pro publikum od 13 do 18 roků obdržel film režiséra Víta Olmera Lehká jako dech. Zlatého dudka za nejlepší dívčí herecký výkon si z Ostrova odváží Marie-Luisa Purkrábková za roli Simony právě v tomto snímku. Cenu za nejlepší chlapecký herecký výkon pak získal Josef Weinzettel za roli Jiříka ve filmu Micimutr, který obdržel i Cenu diváků.