Stouni chtějí slavit tam, kam patří - živě na pódiu

Londýn - Rolling Stones se ještě letos vrátí na koncertní pódia. Po pěti letech se rozhodli vyjet na živé miniturné. Oslavy padesátého výročí existence kapely vyvrcholí čtyřmi vystoupeními v Británii a USA.

Rolling Stones vystoupí poprvé po pěti letech živě a za plné účasti všech členů, jimiž jsou Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts a Ronnie Wood. „Každý miluje oslavy a Londýn a New York jsou dvě dobrá místa pro oslavy,“ komentoval Jagger výběr koncertních zastávek. Na Rolling Stones se fanoušci mohou konkrétně vypravit 25. a 29. listopadu do londýnské O2 areny anebo 13. a 15. prosince do Prudential Center v Newarku ve státě New Jersey. Účinkovat na koncertech by spolu s kapelou měli i speciální hosté a možná se „k nim přidá i několik přátel“, prozradil Jagger.

Oznámení živých koncertů není pro fanoušky až tak velkým překvapením. Jeden americký hudební server už před šesti týdny napsal, že skupina chystá čtyři koncerty. Mluvčí skupiny ale tehdy řekl, že žádné koncerty nejsou pro letošek ani pro příští rok potvrzeny.

Video Reportáž Petra Meškána
video

Reportáž Petra Meškána

Rolling Stones prodaly již více než 200 milionů nahrávek, na nichž jsou i jejich největší hity (I Can't Get No) Satisfaction, Street Fighting Man a You Can't Always Get What You Want. Ale v posledních letech měli většinu příjmů z turné. Při posledním velkém turné A Bigger Bang, kdy si je během dvou let poslechlo 4,5 milionu lidí ve 32 zemích, vydělali více než 500 milionů dolarů. Turné skončilo v Londýně v roce 2007.

Nyní si jejich fanoušci budou moci poslechnout staré písně jako Gimme Shelter, Jumping Jack Flash, Tumbling Dice, It's Only Rock and Roll, ale i několik nových překvapení a také hity z výběrového alba GRRR!, které vyjde v listopadu. Bude na něm i nová píseň rockových veteránů Doom and Gloom, kterou vydali nedávno jako singl.

Skupina také slibuje zcela novou scénu, kde však bude dominovat jejich pověstné logo s jazykem. „Vždycky jsem říkal, že nejlepším místem pro rokenrol je pódium, a to samé platí i pro Rolling Stones,“ nenechává Keith Richards fanoušky na pochybách, že se mají na co těšit.

Další velkou akcí bude výstava uspořádaná v Muzeu moderního umění v New Yorku, která mapuje padesátiletou hudební kariéru skupiny od poloviny 60. let až podnes. Zahájena bude 15. listopadu. Minulý týden měl premiéru film Crossfire Hurricane o skupině, promítnut byl na Londýnském filmovém festivalu.