Poláci: Výstavě Europa Jagellonica u nás riziko nehrozí

Varšava - Překvapení a nevoli vyvolává na polské straně český zákaz vývozu vzácných exponátů z výstavy Europa Jagellonica. Rozsáhlý projekt, na kterém se podílelo Německo, Česko a právě Polsko, má do Varšavy doputovat 9. listopadu. Kvůli sporům českého státu s firmou Diag Human tam ale může být k vidění jen bez nejvzácnějších exponátů.

Výstava, která měla spojovat a připomínat společnou historii, teď naopak rozděluje. Poláci velkou jagellonskou výstavu připravovali společně s Čechy a Němci deset let. Nechápou, proč by její nejlepší exponáty neměli vidět.

„Jsem přesvědčená, že tady nehrozí žádné riziko,“ říká náměstkyně polského ministra kultury Małgorzata Omilanowska. Zařizovala už povolení pro desítky výstav, u nichž hrozily právní spory. Té jagellonské zajistila osobní garanci polského ministra kultury. Víc údajně podle polských zákonů udělat nejde.

„Vím, že Češi měli před dvěma lety problém s exponáty vyvezenými z Prahy na výstavu do Vídně, ale to byla úplně jiná situace, která nemá s výstavou Europa Jagellonica v Polsku nic společného,“ domívá se Omilanowska.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Doba Jagellonská je pro Poláky zlatým věkem kultury a státnosti. Jagellonskou výstavu proto berou velmi vážně. Její část má být dokonce umístěna v centru Varšavy v Královském paláci. „Věříme, že výstavu předvedeme v takovém rozsahu, v jakém to jen trochu bude možné,“ přeje si náměstek ředitele Národního muzea Piotr Rypson.

České ministerstvo kultury údajně zákaz vývozu vzácných exponátů do Polska ještě zváží. Naděje, že společný projekt neskončí ostudou, se ale každým dnem zmenšuje.