Komiks, malba, fotografie vytvořily jednu silnou emotivní výpověď

Praha – Nakladatelství Meander vydá všechny tři díly úspěšné dokumentární kreslené novely Fotograf autorů Emmanuela Guiberta a Didiera Lefèvra v jednom společném svazku. Unikátní publikace, která spojuje Komiks, malbu a fotografii, líčí život uznávaného fotoreportéra Lefèvra, který v Afghánistánu doprovází Lékaře bez hranic.

Lefèvrovy unikátní černo-bílé fotografie spolu s uměním Emmanuela Guiberta vypráví silný příběh poselství, které autoři věnují mužům a ženám, kteří se pokoušejí léčit válečné rány.

Didier Lefèvre na svých fotkách z osmdesátých let zachycoval, jak sovětská armáda obsazovala Afghanistán. O několik let později se rozhodl s přítelem Emmanuelem Guibertem propojit své fotky s dokreslovanými obrázky v komiksové knize.

  • Z knihy Fotograf Emmanuela Guiberta a Didiera Lefèvra
    Z knihy Fotograf Emmanuela Guiberta a Didiera Lefèvra zdroj: ČT24
  • Z knihy Fotograf Emmanuela Guiberta a Didiera Lefèvra
    Z knihy Fotograf Emmanuela Guiberta a Didiera Lefèvra zdroj: ČT24

„Když jsem tu knihu poprvé četl, tak mě příběh a síla vyprávění strhla natolik, a myslím, že to nebude jenom můj zážitek, že jsem začal ignorovat, nebo všímat si toho, jestli se dívám na fotografii nebo dokreslovaný komiksový panel. Fotografie se v knize prolínají a s obrázky vytvářejí meditativní okamžiky rozhovorů s okamžiky brutálními,“ vysvětluje publicista a autor doslovu Pavel Kořínek.

Obrázky Guibert maloval speciálním způsobem - takzvanou vodní technikou. Jeho malby tak pomáhají dokreslovat především vnitřní svět fotografa. „V těch Guibertem dokreslovaných panelech je doplněna právě ta subjektivní linie, která emotivně ukazuje třeba to, co znamená být fotografem ve válečné zóně,“ dodává Kořínek.

Kniha se stala velkým hitem ve Francii a pak i po celém světě. Guibertova tvorba je známá i z komiksu Alanova válka - ten pro změnu líčí trochu netradičním pohledem druhou světovou válku.