Zakázané hry dojímají i po letech

Cyklus Velikáni filmu tentokrát nabízí jedno z největších protiválečných dramat světové kinematografie, francouzský film oceněný Oscarem a Zlatým lvem Zakázané hry. Zřídkakdy předtím i potom byly pustošivé účinky války zobrazeny na filmovém plátně s tak otřesnou otevřeností. Film proto v roce 1953 – v době studené války – nesměl být veřejně promítán na festivalu v Cannes. Snímek uvede ČT2 19. 10. od 21:35 v původním francouzském znění s titulky.

Francie za druhé světové války: skupina utečenců se stala obětí nepřátelského leteckého útoku. O život přicházejí i rodiče malé Paulette (Brigitte Fosseyová). Děvčátko naštěstí velmi brzy najde nový domov v rodině chudého rolníka. Zde se spřátelí s malým Michelem, synem rodiny pěstounů. S dětskou nevinností vtahují malí hrdinové děsivé válečné události do svých her: zakládají hřbitov zvířat, na němž pohřbívají mrtvá zvířata, která opatřuje Michel, se vší pompou a s kradenými hřbitovními věnci, protože celý obřad během války absolvovali nesčetněkrát. Jednoho dne však svorná pohoda obou dětí náhle končí… 

Video Upoutávka na film Zakázané hry
video

Upoutávka na film Zakázané hry

Ve Spolkové republice Německo byly Zakázané hry v nezkrácené verzi promítány teprve roku 1980. Film získal Zlatého lva na MFF v Benátkách roku 1952 a Oscara za nejlepší zahraniční film 1953. 

Zakázané hry / Jeux interdits - Hrají: B. Fosseyová, G. Poujouly, L. Hubert a další. Režie: René Clément.