Cesta na Měsíc - Podivuhodná cesta Georgese Mélièse do nezapomnění

Onoho památného 28. prosince 1895 se sešlo na představení Cinématographu Lumière, v Indickém salonu pařížského Grand Café, první platící, pětatřicetičlenné filmové publikum, mezi nímž seděl mladý muž, která fascinovaně zíral na oživlé filmové plátno. A nikdo v tu magickou chvíli první veřejné filmové projekce netušil, že to bude on, kdo z téhle jarmareční atrakce učiní podívanou, založí první filmovou společnost na světě Star Film, navrhne první filmový ateliér, jenž umístí v Montreuil-sous-Bois, objeví filmovou režii a první speciální efekty a také se stane prvním tvůrcem, jehož filmy budou v Americe pirátsky kopírovany.

Jmenoval se Georges Méliès a v roce 1902 natočil jednu z prvních žánrovek vědecké fantastiky, kultovní Cestu na Měsíc, která se vedle Odchodu z Lumièrových továren a Příjezdu vlaku na nádraží v La Ciotat stala jednou z prvních položek zlatého fondu světové kinematografie.

Není to tak dávno, co nás v nabušeném 3D formátu zavedl Martin Scorsese v Hugovi na pařížské nádraží Montparnasse, kde v malém krámku dožívá v ústraní a zapomnění své dny muž, po jehož filmech kdysi šílel svět. A nyní do českých kin dorazil netradiční a unikátní tandem, lahůdka pro blahem se tetelící cinefily a pohlazení po duši pro všechny, kteří mají prostě rádi film.

V originálním kompletu je tu spojena Mélièsova legendární šestnáctiminutová a barevná Cesta na Měsíc (jež mu vynesla přezdívku filmový Jules Verne a v dobových „kinařích“ vzbuzovala mylný dojem, že takhle dlouho se na jeden film nikdo dívat nebude) se šedesátiminutovým dokumentem o jejím nesmírně náročném a riskantním restaurování, do něhož se pustili zapálení šílenci, kteří věděli, že to musí alespoň zkusit (neboť jsme to Mélièsovi tak nějak dlužni).

Cesta na Měsíc

… kterou Georges Méliès podnikl, inspirován zejména Julesem Vernem a H. G. Wellesem, je v zásadě jednoduchý příběh o tom, jak se šest vědců nechalo vystřelit v raketě na Měsíc, nějakou dobu tam dováděli se selenity, kteří je rychle vyčenichali a zajali, a poté, co jim o vlas unikli, přistáli zase zpátky na Zemi. A tohle všechno je kolorováno v pestrobarevném, ručně malovaném rauši a podkresleno soundtrackem současné francouzské skupiny Air, jejíž sound sice v roce 1902 nikdo nemohl znát, ale je natolik divný a „ilustrativní“, že se k téhle dobovce docela hodí.

Barvité a barevné záběry nacpané gagy, triky a dobovými vychytávkami, nás přehledně provádějí bouřlivou diskusí ve vědecké společnosti, stavbou vesmírné lodi, jejím naloděním a vystřelením k Měsíci, který je z téhle nečekané akce evidentně na budku (nehledě k tomu, že přitom málem přijde o oko). Následuje první hvězdná noc ve vesmíru a pak už po nich vyjedou selenité, kteří jsou evidentně stejní slizouni jako agresivní emzáci ve filmech Michaela Baye (Transformers 3) nebo Jonathana Liebesmana (Světová invaze). Ke šťastnému finále pak už jen stačí jim zdrhnout, rozhoupat raketu na měsíčním útesu a bez ohledu na gravitaci prosvištět zpátky na modrou rodnou.

  • Cesta na Měsíc
    Cesta na Měsíc zdroj: Film Europe
  • Cesta na Měsíc
    Cesta na Měsíc zdroj: Film Europe

Máte pocit, že tohle všechno se do šestnáctiminutové stopáže nemůže vejít? Tak se posaďte, zírejte, divte se a pokuste se zažívat podobné pocity ohromení a úžasu, jako vydřený filmový divák před nějakými sto deseti lety. A také obdivujte, jak je tenhle miniopus nabitý přehledně vyprávěným dějem, jak na sebe jeho jednotlivé složky navazují a jak v něm marně hledáte odpočinkové time outy a hluchá místa.

O tom, jak tenhle jeden z prvních filmových hitů vznikal, jak iluzionista od filmového pánaboha Georges Méliès žil a jak tvořil, se pak dozvíte vzápětí, v šedesátiminutovém dokumentu, což evokuje řečnickou otázku, o co byste byli chudší nebo bohatší, kdyby se oba kousky téhle skládačky viděly v opačném pořadí.

Podivuhodná cesta

… je velkoryse založený, středometrážní dokument, kerý je odpíchnut od šokojícího nálezu barevné kopie Mélièsovy Cesty na Měsíc, o které si všichni mysleli, že už dávno neexistuje. Začíná prologem, jenž je ukotven na počátku minulého století, kdy lidé vymysleli automobil, rádio a telefon a muži chodili v kloboucích, z nichž iluzionista Méliès ve svém divadle kouzel Robert-Houdin tahal na jevišti králíky. Tehdy již věděl, že nechce v rodiné fabrice vyrábět luxusní boty, ale bavit lidi a s příznačnou odvahou „báječných mužů s klikou“ vyměnil Shoe Business za Show Business.

Právě se zrodil film a on pochopil jeho význam a ukázal jeho možnosti. A dokument Serge Bromberga a Erica Langea mapuje tuto jeho Podivuhodnou cestu, na které došel dál než jiní, což v něm průběžně oceňují i jeho dnešní následovníci, třeba Costa Gavras, Jean-Pierre Jeunet, Tom Hanks nebo Michel Hazanavicius.

Georges Méliès
Georges Méliès

V roce 1902 začal Méliès natáčet svůj nejambicióznější projekt - Cestu na Měsíc, jejíž unikátní restaurace (respektující dochované nedokonalosti) ze zdevastované a jakoby zázrakem objevené barevné kopie je klíčovým tématem tohoto dokumentu. Deset let se tým zapálených šílenců s nejistou šancí na dobrý výsledek mohlo opřít jen o chatrné fragmenty zachovalých filmových políček, z nichž se na základě úmorné, precizní a profesionální práce v mezinárodním týmu pomalu začala vyjevovat kontura původního opusu a jednoho z prvních hitů filmové historie. A podle hesla „co je obtížné, uděláme hned, a co je nemožné, na to potřebujeme trochu času“ tuhle slavnou Mélièsovu cestu vzkřísili.

A vy se po ní můžete se zvědavostí, respektem a nostalgií dnes znovu vydat a zažít malý filmový svátek a velký zázrak znovuzrození.

LE VOYAGE DANS LA LUNE / CESTA NA MĚSÍC. Francie 1902 (původní, ručně malovaná verze), 16 min., němá verze, od 12 let, 2D. Scénář a režie: Georges Méliès. Kamera: Théophile Michault, Lucien Tainguy. Hudba: AIR (2011). Hrají: Henri Dellanoy (kapitán), Bleuette Bernonová (dáma na Měsíci), Georges Méliès (profesor Barbenfouillis).

LE VOYAGE EXTRAORDINAIRE / PODIVUHODNÁ CESTA. Francie 2011,60 min., české titulky, od 12 let, 2D. Scénář a režie: Serge Bromberg, Eric Lange. Kamera: Jean-Louis Sonzogni. Hudba: Bruno Alexiu. Účinkují: Jean-Pierre Jeunet, Costa-Gavras, Michel Gondry, Michel Hazanavicius, Tom Burton, Tom Hanks.

V kinech od 18. října 2012.