Jazz na Hradě ohlašuje brzký konec

Praha – Hudební cyklus Jazz na Hradě se po devíti letech zřejmě pomalu chýlí ke konci. Byl zahájen z osobní iniciativy prezidenta republiky pana Václava Klause v únoru roku 2004. Prezident tento měsíční cyklus nejenže pravidelně navštěvuje a uvádí, ale do značné míry se spolupodílí i na jeho dramaturgii. Dá se předpokládat, že s odchodem Václava Klause z funkce skončí i tato hudební akce.

Vrchol a zároveň jeden z posledních koncertů takzvané „nové hradní hudby“ patří jednomu z amerických jazzmanů - saxofonistovi Joe Lovanemu. 

„Na zvuku jazzu se odrazí to, kde hrajeme - atmosféra místa se promítne do hudby a tady v tom honosném prostředí to pro nás bude úplně nový zážitek. Chci dát tradičnímu jazzu ten nejmodernější zvuk, říká loňský držitel ceny Grammy Lovano. Ve Španělském sále zahraje s bandem o generaci mladším,“ nechal se slyšet Joe Lovano při zkoušce.

Video Jazz na Hradě končí
video

Jazz na Hradě končí

„Ačkoli Lovano a Douglas náležejí každý k trochu odlišné části jazzového spektra, znají se již přes 25 let a několikrát spolu spolupracovali. Známé je Lovanovo album Trio Fascination: Edition Two (2001), na kterém Douglas hrál, později se oba objevili na desce Johna Zorna (Stolas, 2009). K projektu Sound Prints je však vedla až participace v sanfranciském orchestru SF Jazz Collective v roce 2008. Tehdy vzdali společnou poctu ikoně jazzové historie Wayneu Shorterovi: sestavili originální repertoár nových aranžmá i skladeb ovlivněných tímto saxofonistou a s programem odehráli řadu koncertů zejména po Spojených státech,“ uvádí web Českého rozhlasu, kde je možné najít přímý video přenos z koncertu od 20:00.

„Co bude dál s cyklem, nevíme, možná se festival někam přesune a bude pokračovat, tady určitě nebude,“ povzdychl si vedoucí oddělení kultury Správy Pražského hradu Václav Beránek. 

Marcus Miller
Marcus Miller

Úplně posledním koncertem na Hradě bude 8. listopadu vystoupení skladatele, multiinstrumentalisty, zpěváka a producenta Marcuse Millera, který se prosadil na světové jazzové úrovni během spolupráce s Milesem Davisem, s nímž společně vytvořil např. úspěsné album TuTu.