Stravinskij je mrtev, ať žije Stravinskij!

Praha – Studenti DAMU se pokoušejí vyhnout opakování, a proto zcela po svém zpracovali představení Svěcení jara, které uvedou v divadle Disk. Balet Igora Stravinského si vzali na paškál režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří dohromady tvoří duo Skutr.

Hudba ruského velikána není jednoduše stravitelná, a proto studentům chvíli trvalo, než si ji naposlouchali a dokázali se do ní vcítit. Sami přiznávají, že nápady na inovaci slavného baletu přicházely hlavně z poslechových podnětů Stravinského. 

Náročná Stravinského hudba na začátku vyděsí, ale na konci zkoušení už studenti DAMU chodili se sluchátky a poslouchali Svěcení jara pořád dokola. „Když se člověk dostane do nitra, o tom to celé je, tím se to celé zaobírá. Je to hodně o člověku, takže není problém tomu porozumět,“ vysvětluje slovenská část dvojice Skutr Martin Kukučka.   

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Vícehlasý zpěv, tanec, stínové divadlo - režisérský tandem vsadil v maximální míře na schopnosti studentů alternativního a loutkového divadla. Po prvních zkouškách však museli konstatovat, že jsou na to jejich herci skvěle vybavení. 

„Zpíváme, tancujeme, hrajeme, takže si myslím, že máme široký záběr,“ potvrzuje studentka DAMU Eliška Křenková. „Zrovna jsme se bavili, že je to skoro až muzikál. Děláme od všeho trochu,“ dodává.   

Klasické provedení Svěcení jara coby baletního představení předvedlo naposledy Národní divadlo v roce 2010 v choreografii Petra Zuzky. Režijní tandem Skutr má za sebou kritikou ceněné inscenace i spolupráci například s Národním divadlem. Nově na první scéně chystají baletní představení Čarodějův učeň.